ŞAH

Performanţe remarcabile ale şahiştilor braşoveni!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 25 aprilie 2014

În perioada 5 - 16 aprilie, s-au desfăşurat în staţiunea Călimaneşti - Căciulata, probele celui mai important eveniment şahist, pentru care juniorii braşoveni s-au pregătit intens tot anul, finalele Campionatelor Nationale de Sah pentru Copii si Juniori.
În cadrul campionatelor s-au desfasurat patru probe: şah clasic, şah rapid, blitz şi dezlegări. Emoţiile au fost mari, atât pentru cei mai tineri participanţi, care s-au aflat pentru prima oară la un campionat de o asemenea anvergură (Ioana Răducu, în vârstă de 7 ani), cât şi pentru cei mai experimentaţi care au cucerit medalii naţionale şi internaţionale şi în anii precedenţi, (Diana-Alexandra Ciungan şi Denisa Bucur, ambele campioane balcanice cu echipa României în 2012 şi medaliate în fiecare an la campionatele nationale pentru juniori). Toţi sportivii braşoveni s-au aşezat la mesele de joc cu mult curaj şi ambiţie, dorindu-şi o clasare cât mai bună, pe podium. La finalul celor 11 zile obositoare de competiţie, cu pregătire intensă, înainte şi după fiecare rundă, presărate cu lacrimi de bucurie, dar şi de supărare, juniorii braşoveni au obţinut 11 medalii.
Astfel, cu o prezenţă constantă printre medaliaţii campionatelor naţionale din ultimii ani, sportivii Clubului Logic 64, antrenaţi de maestrul internaţional Iulian Sofronie, au obţinut şi anul acesta şase valoroase medalii (2 medalii de aur, 3 de argint si 1 medalie de bronz), astfel:

- Diana-Alexandra Ciungan (foto) (grupa fete 16 ani) a cucerit titlul de campioană naţională la şah clasic, unde a terminat concursul fără nici o înfrângere, lăsând în urmă o singură jumătate de punct (a obţinut 8,5 puncte din 9 posibile) şi a câştigat două medalii de argint, una la dezlegări de probleme şi cealaltă la şah rapid.

- Denisa Bucur, jucând la categoria fete 12 ani, a devenit vicecampioană naţională la şah clasic şi a obţinut o medalie de bronz la dezlegări de probleme şi studii. În urma acestor rezultate, cele doua fete vor reprezenta Romania la Campionatele Mondiale/ Europene, la categoria lor de vârstă.

- Andrei Dragomir, în vârstă de numai 7 ani, a devenit campion naţional la dezlegări de probleme şi studii.

Titlul de campion naţional la dezlegări de probleme şi studii, la categoria băieţi 16 ani, a revenit braşoveanului Radu Toma, legitimat la CS Şah Club Braşov, care a cucerit şi o medalie de bronz la şah clasic. Acesta este antrenat de marele maestru Ciprian Nanu. Titlul de vicecampion naţional, atât la şah clasic, cât şi la blitz şi dezlegări de probleme la categoria băieţi 20 ani a revenit braşoveanului Răzvan Dicu, legitimat la CS Otopeni.