banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8688 - 25 iun 08:27

„Hristos a Înviat!”, salutul adresat ieri Braşovului de peste 200 de juni. „Adevărat a Înviat!” au răspuns 30.000 de braşoveni şi turişti veniţi să-i vadă

Autor: Radu COLŢEA

Publicat la 16 aprilie 2018

Propunerea primarului Braşovului: Junii să devină un element al brandului naţional

„Hristos a Înviat!”, salutul adresat ieri Braşovului de peste 200 de juni. „Adevărat a Înviat!” au răspuns 30.000 de braşoveni şi turişti veniţi să-i vadă

Ca în fiecare an, Junii din Şcheii Braşovenilor şi Braşovecheni au oferit un spectacol grandios pe străzile oraşului, iar de data aceasta, în timpul paradei călare au fost ajutaţi şi de vreme. De altfel, braşovenii au profitat de vremea frumoasă şi au ieşit în număr mare, peste 30.000 de oameni potrivit estimărilor, pentru a-i vedea pe cei 200 de juni călări.
Conform tradiţiei, junii din Şcheii Braşovului s-au strâns în Piaţa Unirii, iar cei din Bartolomeu şi Stupini (Braşovechenii) au urcat pe strada Lungă spre Centrul Vechi. În Piaţa Unirii, lângă Biserica „Sfîntul Nicolae”, aşa cum cere obiceiul, cele şapte cete de Juni călări, înveşmântaţi în costumele tradiţionale, s-au aşezat în ordinea în care urmau să străbată cetatea salutând mulţimea cu „Hristos a Înviat!”. În frunte s-au aşezat Junii Tineri, urmaţi de Junii Bătrîni, Curcani, Dorobanţi, Braşovecheni, Roşiori şi Albiori.
Apoi toţi au pornit în parada de pe traseul Piaţa Unirii  - Constantin Brâncoveanu - George Bariţiu - Piaţa Sfatului - str. Mureşenilor - Bulevardul Eroilor Eroilor  - str. Republicii - Piaţa Sfatului - Apolonia Hirscher - str. Poarta Şchei - Prundului - Pe Tocile - Podul Creţului. Pe tot parcursul paradei, junii au strigat „Hristos a Înviat!”, primind răspunsul „Adevărat a Înviat!” de la miile de braşoveni şi turişti care i-au aşteptat pe între traseul, pe marginea străzilor, până la Pietrele lui Solomon.
Primarul Braşovului, George Scripcaru, a afirmat că este bucuros că şi în acest an Parada Junilor s-a bucurat de un real succes. De altfel, el a afirmat că pe lângă braşoveni sau turişti din România, pentru a asista la eveniment au venit inclusiv persoane din străinătate:  „M-am întâlnit cu cineva din Canada, care a venit special pentru acest eveniment. Mă bucur că am reuşit să le oferim şi în acest an un eveniment frumos. Le mulţumim membrilor grupurilor de juni, pentru că ei sunt principalii actori. Sperăm ca pe viitor, turiştii să revină cu plăcere la acest eveniment”.
Totodată, primarul i-a lansat ministrului Turismului, Bogdan Trif, venit duminică la Braşov ca să vadă, pentru prima dată în viaţa lui, cea mai importantă tradiţie a braşovenilor, la care participă, an de an, zece de mii de oameni, invitaţia de a participa şi la alte evenimente ce urmează a se desfăşura în acest an la Braşov.
„Parada Junilor ar putea fi inclusă într-un program al Ministerului Turismului şi cred că ar putea deveni o parte a brandului naţional, care să ne reprezinte şi să reprezinte un motiv de mândrie pentru noi. Junii ar putea fi prezenţi la foarte multe evenimente în străinătate, mai Ministerul Turismului ar putea să facă acest lucru”, a spus Scripcaru.

 

 

+3 -0

Comentarii

nu este nici un comentariu

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie