HANDBAL JUVENIL

Podium de Braşov

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 05 iunie 2018

ACS Transilvania a câştigat Campionatul Naţional de junioare II la handbal, iar Corona a ocupat treapta a treia a podiumului

Echipa de junioare II a Clubului Sportiv Transilvania Braşov (foto sus) a jucat aproape perfect la turneul final al Campionatului Naţional, competiţie desfăşurată la Comăneşti (Bacău). Fetele de la Transivlania au câştigat titlul pentru Braşov şi au ridicat deasupra capului trofeul ce se acordă campioanei României.
Braşovencele au trecut, în grupe, de Chimia Râmnicu Vâlcea (27-24), CSM Bucureşti (21-19) şi CSŞ Tulcea (22-19), iar în semifinale au învins concitadina Corona, cu scorul de 22-15.
În finala cu Olimpic Târgu Mureş, elevele Marianei Târcă au condus de la un capăt la celălalt şi s-au impus fără niciun fel de probleme cu scorul de 31-18.
„Este un sentiment extraordinar. Sunt mândră de aceste fete minunate care într-un timp foarte scurt au reuşit să înţeleagă ce îmi doresc de la ele şi să pună aceste lucruri în practică pe teren. Sunt foarte fericită că şi-au îndeplinit un vis şi au câştigat medaliile de aur ale  campionatului naţional de junioare II. Este momentul lor şi trebuie să să bucure de această performanţă”, a declarat la finalul competiţiei antrenoarea braşovencelor, Marian Tîrcă.
„Astăzi este o zi extrordinară pentru clubul nostru. Am reuşit o performnţă extraordinar de mare şi de importantă. Suntem cea mai bună echipă de junioare II din România! Vreau să le felicit pe fete pentru modul în care s-au dăruit pe parcursul acestui sezon şi pentru  rezultatele pe care le-au obţinut. Un merit extrem de mare în realizarea acestei performanţe îl are Mariana Tîrcă. Pentru mine este o deosebită plăcere să pot lucra cu un astfel de om, o profesionistă desăvârşită, care a demonstrat încă odată că este una dintre cele mai bune antrenoare din ţară. Mulţumim tuturor celor care ne-au susţinut şi au crezut în noi. Suntem foarte fericiţi că am reuşit să cucerim acest titlu şi cu siguranţă nu ne vom opri aici”, a spus şi directorul clubului ACS Transilvania Braşov, Marius Feti.

Bronz cu multe junioare III în teren
Cealaltă reprezentantă a Braşovului în turneul final de junioare II, ASC Corona 2010 (foto), a acumulat trei puncte în grupa din care a făcut parte, după 27-34 cu Olimpic Târgu Mureş, 22-22 cu CSŞ 2 Bucureşti şi 28-18 cu Marta Baia Mare. În finala mică, echipa antrenată de Vasile Curiţeanu şi Eugen Ciulei a învins cu 26-21 pe CSŞ Tulcea.

„Este o medalie care ne face să fim foarte mândri de aceste fete care s-au autodepăşit la acest turneu. A fost un turneu foarte greu, cu echipe foarte bune, iar faptul că pe multe dintre ele le-am învins nu face aceltceva decât să demonstreze că aceste fete au valoare şi nu trebuie să fie supărate că medalia este de brionz ci nu mai străplucitoare. Au toate motivele să fie mândre de ele”, a spus antrenorul junioarelor II de la Corona, Vasile Curiţeanu. La turneul de la Comăneşti, din lot au făcut parte şi patru junioare III, şi anume Raisa Marin, Miruna Nicolaua, Diana Golanu şi Oana Borş.
Preşedintele clubului Corona, Liviu Dragomir a subliniat şi el faptul că locul trei obţinut de junioarele II la turneul de la Comăneşti cântăreşte şi mai greu având în vedere că media de vârstă a Coronei a fost sub cea a echipelor adverse. „Această medalie cântăreşte foarte mult mai ales că la junioare II noi am fost nevoiţi să folosim jucătoare mai mici ca vârstă, iar acest lucru se face simţit la un moment dat. În plus, junioarele III, care au completat lotul de junioare II pentru acest turneu final, vin la rândul lor după o competiţie grea la nivelul lor de vârstă, în care au câştigat titlul de campioane. Cu toate acestea, iată că s-au descurcat de minune şi alături de celelalte colege s-au întors de la Comăneşti cu o altă medalie pentru Corona. Felicit pe toţi cei care au fost implicaţi la aceste turnee finale, care demonstrează că într-adevăr creştem jucătoare bune pentru handbalul braşovean şi de ce nu chiar românesc, pentru că avem multe fete de la toate categoriile în loturile naţionale”.

Festival de Minihandbal, la Vâlcea, pentru junioarele V ale Coronei
Tot în acest final de săptămână, junioarele V  (foto) de la Corona au participat alături de mulţi copii la Festivalul de Minihandbal, o competiţie care însă nu acordă titlul de campioană pentru că nu se ţine scor şi nu se face clasament final. Cu toate acestea, la Râmnicu Vâlcea distracţia a fost pe cinste iar cele mai mici junioare ale Coronei s-au întors acasă cu convingerea că îşi doresc să practice în continuare handbal.