FOTBAL - CUPA ROMÂNIEI

Precizia s-a impus în derbyul din Cupă

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 01 noiembrie 2017

Precizia Săcele a învins după prelungiri pe AS SR Braşov, în derbyul rundei a cincea din faza judeţeană a Cupei României, scor 3-1 (1-1 după 90 de minute). Gazdele au deschis scorul în debutul partidei, prin Bilivoschi, după o eroare a portarului Mutu (3), iar SR-ul a egalat prin Horia Popa (59).  În prelungiri, Coman a adus din nou pe Săcele în avantaj, cu o execuţie spectaculoasa, foarfecă larerală prin care l-a lăsat spectator pe Mutu (95), iar Bleambu a transformat un penalty în minutul 100. Poate nu întâmplător lider în campionat, fie şi datorită golaverajului, Precizia avansează meritat în următorul tur, cei trei marcatori ai golurilor trecându-şi fiecare în cont şi alte situaţii de a marca, de cealaltă parte la acest capitol punctând doar Horia Popa, cu o bară. Cele două echipe se vor întâlni din nou în ultima etapă a turului de campionat, pe 25 noiembrie. „Jocul a curs într-un singur sens, adversarii noştri nu
ne-au pus mari probleme în afară de golul marcat. După aspectul jocului, cred că soarta calificării ar fi trebuit decisă încă din primele 90 de minute”,
a spus la final Mihai Stere, antrenorul Preciziei. „Nu am neglijat această competiţie, am tratat serios şi Cupa, dar am căutat să dau minute şi unora dintre băieţii care au jucat mai puţin în campionat. În meciul din ultima etapă a turului va fi cu totul altceva, iar rezultatul de azi nu ne va afecta în vreun fel pentru pregătirea acelei partide”, a punctat şi Petre Lucian, tehnicianul lui AS SR.