Editia 8166 - 19 apr 03:32

HANDBAL- SUPERCUPA

Prima ediţie a Super Cupei României la handbal

Publicat la 28 august 2014

Sala Sporturilor „D. P. Colibaşi” din Braşov a găzduit prima ediţie a noii competiţii, Supercupa României, atât la masculin cât şi la feminin. S-au confruntat  finalistele Cupei din sezonul 2013/2014. Regulamentul noii competiţii prevede ca Super Cupa să fie disputată între campioană şi câştigătoarea Cupei, dar cum la ambele categorii campioanele au realizat eventul,campionat-cupă, federaţia a stabilit ca această ediţie să se dispute între finalistele cupei. Ambele trofee au revenit campioanelor, HCM Constanţa şi respectiv HCM Baia Mare, care au cucerit toate trofeele sezonului.

Deşi în pragul falimentului, campioana cucereşte şi Supercupa
HCM Constanţa  -   Ştiinţa Bacău  24-21 (13-11)

HCM Constanţa: Rudi Stănescu, Bucătaru-Toma 8 goluri, Sadoveac7, Stavrositu 3, Şaulea 2, Rakcevici 2, Vujadinovici 1, Cutura 1, Şimicu, Adzic, Enescu, Buricea, Baican.
Ştiinţa: Tamaş, Grigoraş, Erhan -Vârtic 5 goluri, Câmpan 3, Tokic 2, Bondar 2, Johansson 2, Celestin 2, Rotaru 2, Păunici 1, Tărâţă 1, Pinannen 1, Iancu, Dospinescu, Corali.
Cu toate că echipa campioană nu şi-a putiut prezenta întreaga garnitură de jucători cu care a dominat campionatul şi cupa internă, prin plecare unor jucători de bază, echipa de pe litoral a câştigat şi acest nou trofeu. Deşi pornea cu prima şansă în cucerirea trofeului, formaţia băcăoană a evoluat slab, nepunând prea mult probleme campioanei.
La finalul partidei, Ştiinţa  a contestat prezenţa în teren a jucătorului Rakcevici, noul transfer pe litoral, pe considerent că acesta nu ar fi avut drept de joc. În acste condiţii, este foarte posibil ca echipa campioană să piardă trofeul la masa verde.

Băimărencele şi-au  trecut în cont un nou  trofeu, Supercupa României
HCM Baia Mare  - HCM Roman 25-22 (12-10)

HCM Baia Mare: Barbara Arenhard, Paula Ungureanu - Eliza Buceschi 6 goluri, Marin 5, Georgijska 3, Davydenko 3, Ada Nechita 2, Lobach 2, Artsinkovici 1, Vali Ardean-Elisei 1, Makeeva 1, Gabriela Szucs, Oltean 1, Tătar, Herem. Antrenor, Costică Buceschi.
HCM Roman: Polocoşer, Vişan, Tymoshenkova - Dana Băbeanu 10 goluri, Iuganu 4, Mihalski 4, Agrigoroaie 4, Taskovici 2, Druţu 1, Horobeţ, Câlici, Chitacu, Caramalău, Crap, Carmen Stoleru, Vâlcu.
Replica formaţiei moldovene a fost surprinzătoare în compania campioanei. A fost o primă repriză disputată pe contre, cu un final mai bun al băimărencelor, care au terminat la repriză cu 2 goluri în plus. La reluare, campioana a fost mai exactă şi cu o poartă foarte bună a învins fără prea mari probleme.