Editia 8169 - 24 apr 20:09

Prima înfrângere „acasă” pentru Unirea

Publicat la 27 aprilie 2015

Elevii lui Daniel Bona au pierdut partida cu CS Mioveni (1-2), după ce au condus la pauză

Unirea Tărlungeni – CS Mioveni 1-2 (1-0)
Au marcat: Poenaru (29) / Ayza (60), Mazilu (75).
Unirea: Niczuly - Poenaru, Istrofor, Forika, Frîncu, Iaru - Dâlbea (cpt.) - S. Marin, Al. Neculai (78 Galan), Pricop, Poenaru - Chirciu (84 Brujan). Antrenor: Daniel Bona.
CS Mioveni: Oct. Popescu - Cip. Negoiţă, Calvin, Cucui, Ed. Stoica - Răuţă (cpt.), Mîrzeanu (46 Biceanu) - V. Mazilu, Honciu (54 Nilă), Ayza – Năstăsie. Antrenor: Claudiu Niculescu.

Invincibilă pe teren propriu până în week-end-ul trecut, Unirea Tărlungeni a bifat sâmbătă, prima înfrângere, în faţa celor de la CS Mioveni.
Prima repriză a meciului a fost una destul de săracă în faze de poartă, primele emoţii apărând abia în minutul 23, atunci când Mazilu a obţinut un penalty, şansa fiind irosită de Honciu, care a tras foarte slab şi i-a dat posibilitatea lui Niczuly să respingă în lateral. Câteva minute mai târziu, arbitrul Dreve lasă foarte bine un „avantaj” după un fault asupra lui Chirciu, Sorin Marin centrează excelent din partea dreaptă, iar puştiul Poenaru pune capul de la marginea careului mic şi face 1-0 (29). După pauză, partida a fost una ceva mai animată, Tărlungeniul făcând deja clasicul „pas înapoi”, iar oaspeţii forţând măcar un gol. Au fost destul de aproape de reuşită în două rânduri, prin acelaşi Honciu, respectiv Mazilu, însă cel care a introdus până la urmă mingea în poartă a fost Ayza, servit excelent de Năstăsie (60). Acesta din urmă a mai reuşit o pasă decisivă cu un sfert de oră înainte de final, lăsându-l pe Mazilu singur cu portarul, mijlocaşul Mioveniului marcând cu un şut plasat la colţul lung (75).
Finalul meciului s-a mai animat după eliminarea lui Nilă, care a văzut două cartonaşe galbene în doar patru minute, însă gazdele nu au mai reuşit să revină pe tabelă. „Am pierdut, nu e nicio problemă. Am avut pe banca de rezerve doi jucatori de 15 ani. Azi m-am supărat pe antrenor că nu a băgat un jucător de 15 ani. A băgat unul de 23 de ani şi nu s-a atins de minge. Asta este o dorinţă de-a mea, să promovăm jucători tineri români. Aici e baza fotbalului românesc. Suntem într-un moment greu acum, după ce au plecat şase jucători de la echipă. Arbitrajul a fost într-o singură direcţie. Sperăm să avem ceva bani de la Consiliul Judeţean. Vedeţi că şi la FC Braşov sunt probleme. Să rămână judeţul fără nicio echipă”, a declarat la final, pentru Radio Sport Total FM, primarul Tărlungeniului, Iosif Kiss.