FOTBAL – LIGA 2

Prima victorie

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 30 august 2021

FC Brașov a câștigat meciul cu Unirea Dej, printr-un gol din penalty al lui Horia Popa

FC Brașov a învins pe Unirea Dej, scor 1-0 (0-0), sâmbătă, pe Stadionul „Tineretului”, într-un meci contând pentru etapa cu numărul cinci din liga secundă. Unicul gol al confruntării a fost marcat de Horia Popa, în minutul 85, din lovitură de la 11 metri, după un fault asupra lui Dumbravă. Pentru această intervenție, fundaşul oaspeților, Rus, a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat de pe teren. A fost prima victorie din campioant pentru elevii lui Ilie Stan, care veneau după trei remize și o înfrângere. FC Brașov a mai avut alte câteva ocazii de a marca, prima aparținându-u lui Codrea, care a şutat din câțiva metri într-un fundaş advers şi mingea a ricoşat în bară (2). Iurcu şi Leonte au încercat și ei poarta oaspeților, chiar în debutul reprizei secunde, iar de departe cea mai mare ocazie a meciului s-a consumat în minutul 77, când șutul lui Cheleş a fost respins din fața porţii de un fundaş al Dejului.

„Important este că am reuşit acestă victorie, aveam nevoie de ea. Succesul a venit și după o evoluţie bună, în faţa unei echipe cu rezultate pozitive în ultima perioadă. Îi felicit pe jucători, au dat dovadă de atitudine. Este foarte greu să construieşti, am început greu acest proiect. Chiar dacă am câştigat cu 1-0 din penalty, am mai avut câteva ocazii, puteam marca încă din minutul 2. Până la meciul cu Şelimbăr de peste două săptămâni vom avea şi un cantonament. Şi eu aş vrea să trec peste grădiniţă şi să merg direct la facultate, este foarte greu. Există şi presiune, pe care au resimţit-o şi jucătorii, dar cred că pe parcurs vor fi mult mai responsabili şi mai motivaţi. Am mare încredere în ei, rămâne să arate pe teren ceea ce lucrăm la antrenamente. Doar eu ştiu cum am trecut peste aceste zile de după meciul cu SR. Pun suflet şi atunci când pierd îmi pare rău. Un proiect se face în timp. Este greu să aduci jucători din toate colţurile ţării şi după 3 etape să joace un fotbal fantastic. Trebuie să avem răbdare, cei care sunt lângă noi să ne susţină şi în scurt timp Braşovul va atăta mai bine”, a declarat Ilie Stan, antrenorul lui FC Brașov.