FOTBAL – LIGA III, SERIA V

Primele puncte pentru Râșnov și Hărman

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 11 martie 2019

La a doua deplasare în tot atâtea meciuri de la reluarea campionatului, Olimpic Cetate Râşnov a obţinut şi prima victorie din retur. Astfel, după înfrângerea de la Miercurea Ciuc (0-3), echipa antrenată de Florin Dârvăreanu a câştigat pe terenul celor de la Avântul Reghin, scor 1-0. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat, în prima repriză, de Flavius Staicu, după o pasă perfect a lui Mariean.
„A fost un meci disputat, în care echipa noastră a arătat poftă de joc, determinare, atitudine şi a condus ostilităţile de la un capăt la altul, ratând şi alte ocazii de gol”, au spus oficialii râşnoveni.
După această victorie, CS Olimpic Cetate Râşnov, urcă pe locul 6 cu 29 de puncte, iar etapa viitoare va întâlni pe teren propriu Sănătatea Cluj (locul 4, cu 33 puncte).
Tot după o înfângere în etapa inaugurală (0-1, acasă, cu Sănătatea Cluj) venea şi AFC Hărman, care însă a obţinut un punct în deplasarea de la Sticla Arieşul Turda. Hărmănenii au remizat, scor 1-1, după un gol al gazdelor (Varodi ’78), Radu Leonte egalând în minutul 83.
Trupa lui Daniel Bona ocupă locul 12, cu 16 puncte, iar în următoarea rundă va primi vizita formaţiei MSE Târgu Mureş.

2. AFK Csikszereda M. Ciuc     37
3. Minaur Baia Mare     36