leasing@afiparkbrasov.ro leasing@afiparkbrasov.ro

Curs BNR

1 EUR = 4.6975 RON

1 USD = 4.1192 RON

1 GBP = 5.3305 RON

1 XAU = 170.2283 RON

1 AED = 1.1214 RON

1 AUD = 2.9602 RON

1 BGN = 2.4018 RON

1 BRL = 1.0983 RON

1 CAD = 3.1066 RON

1 CHF = 4.1441 RON

1 CNY = 0.6079 RON

1 CZK = 0.1837 RON

1 DKK = 0.6293 RON

1 EGP = 0.2302 RON

1 HUF = 1.4745 RON

1 INR = 0.0579 RON

1 JPY = 3.7645 RON

1 KRW = 0.3669 RON

1 MDL = 0.2402 RON

1 MXN = 0.2160 RON

1 NOK = 0.4829 RON

1 NZD = 2.7866 RON

1 PLN = 1.0943 RON

1 RSD = 0.0397 RON

1 RUB = 0.0620 RON

1 SEK = 0.4579 RON

1 TRY = 0.7696 RON

1 UAH = 0.1472 RON

1 XDR = 5.7408 RON

1 ZAR = 0.2981 RON

Editia 6930 - 22 mar 11:53

Protest cam tăcut şi scurt în fața Prefecturii

Autor: Radu COLŢEA

Publicat la 21 februarie 2019

Protest cam tăcut şi scurt în fața Prefecturii

Un nou protest #rezist a avut loc ieri seară, în fața Prefecturii Brașov. Mobilizarea s-a făcut pe rețelele de socializare, încurajată oarecum de protestul magistraților care a avut loc tot ieri la Brașov, pe treptele Parchetului.
Începând cu ora 18.00, încet, încet, s-au adunat aproximativ 40 de persoane, pentru susţinerea în stradă a Justiţiei. Protestatarii au scandat de câteva ori „Justiție, nu corupție” și „Jos, jos, jos, Guvernul mincinos”. În rest, au stat în fața Prefecturii, în tăcere. În jurul orelor 19.20, oamenii au început să plece, împrăștiați de ploaia care a început.

Un protest este anunțat și pentru duminică seară, în Piața Victoriei din capitală, în contextul în care Guvernul a adoptat, marți, două ordonanțe de urgență în domeniul Justiției, cu toate că niciuna dintre ele nu figura pe ordinea de zi a ședinței Executivului. Motto-ul zilei: „Abrogați și apoi plecați!".
 

+7 -6

Comentarii

Costea Ion

2019-02-21 15:21:30


@Tepes. Eu nu știu de ce te mai obosești să-i răspunzi milogului de Vili. Îți pierzi timpul cu el, n-ai observat?

Vlad Tepes

2019-02-21 13:16:19


@ Willi cu doi de L , o singura urare iti fac de brasovean cu standarde reduse : Sarma baaaaa !!! O zi buna domnule ziarist . Daca vrei sa ne jucam,ne jucam in continuare ! Atentie la secretul corespondentei . Ai grija totusi la exprimare la standardele inalte pe care le ai ( poate ai treaba si sa nu stai toata ziua cu tasta F5 ) O zi buna !

Willy

2019-02-21 11:36:12


@"bai" Costealache, am uitat sa te intreb: cu @Tepes te-ai gasit sa faci pereche? Nu ca ar fi cine stie ce de capul tau, dar credeam ca esti trecut putin prin scoala si ai si tu niste standarde, chiar daca nu sunt prea ridicate dar nu credeam ca ar fi atat de coborate. Dar, cum ziceam, cine se aseamana se aduna. Scuze deranjul, asta e ultimul pe ziua de azi, poate ai treaba si sa nu stai toata ziua cu tasta F5 (refresh) pe pagina. O zi buna! " Vieliî"

Willy

2019-02-21 09:59:12


"bai" @Lache, cam asa si protestam, pana vine jandarmineria si ne iese pe nas. Dar macar cand vine tavalugul ne gaseste in picioare in strada nu ascunsi sub masa cu telecomanda in mana. Daca tu imi arati un protestar care asculta manele la casti iti dau o suta de euro schimbati in ruble la cursul zilei. Cat ii cauti sa ai grija cu semintele ca ti-am zis, oamenii de genul ala care se duc la proteste sunt cam sensibili cand vine vorba de curatenia de pe jos si nu numai. In ziua votului ala care ragaie a mititei si bere la pet, stim sigur unde a fost inainte de vot si cu cine a votat. @Tepes, nu te-am lasat special la urma asa iti vine tie randul, tot ultimul, te-ai deranjat special pentru mine azi (caz in care imi pare rau ca a trebuit sa depui efort) sau oricum simteai nevoia sa etalezi asa ca simplu cititor? #

Costea Ion

2019-02-21 09:15:37


@Tepes. Ce-i Vili? Intelectual? Ai glume-n program? Este un taximetrist prea bun ca să voteze. Și dacă tot nu este în stare să voteze, protestează.

Vlad Tepes

2019-02-21 07:44:49


@ Willi cu doi de L ; Ai ramas cam singur,pardon si cu cei cativa "protestatari de bine. Vad ca nu poti dormi de numele meu ,eu ma mir, nu te vad si pe tine la o demonstratie cu placarda lui Codruta legata de gat ! Astia care protesteaza de una de alta,dorm toata ziua,citesc numai ce scriu "securistii" pe retelele de socializare ,iar la vot spun ca nu au cu cine vota. La munca mai fraierilor incep asfaltarile si munca la cules capsuni !! Bai Willi ,am inteles ca esti intelectual spalat,nu esti om simplu,sau esti ziarist care se baga in seama ? Amin ,ca sa fie pomelnicul complet !

Costea Ion

2019-02-21 06:30:14


Vili, băiete, protestează până-ți iese pe nas. De alde ăștia este nevoie în țară, care protestează că nu-i duce mintea să meargă la vot când trebuie. Ți-ai tras glugă să poți asculta liniștit manele în căști?

Willy

2019-02-21 01:11:07


Dupa @Lache si @Bogdan asteptam creatia lui @Tepes, ca sa fie pomelnicul complet. Bai cetateni simpli, daca nu va convine subiectul unui protest de ce nu initiati voi altul? Ati auzit de libertatea de exprimare?

Bogdan

2019-02-21 00:16:44


Are dreptate Costea Ion. Pentru ce să ieșim în stradă, naivilor? Să le facem jocurile borfașilor liberi și bogați? Nu vedeți că vor să ne încaiere, să ne dăm în cap unii altora? Vine războiul civil, dar eu stau în casă. Ieșiți voi, eroilor!

Willy

2019-02-20 21:37:12


"bai" "Lache" e cam nasol pentru tine sa participi, unde arunci cojile de la seminte? Si "Luluta" are sange in instalatie cat zece mii de flausati, se descurca ea. Ce vreau sa te intreb. Legat de pensiile alea speciale (sau ce probleme mai ai tu): de ce nu iti pui tu frumos o pancarda de gat si nu incepi un protest? Te opreste cineva sa apari? Sau e problema cu semintele? Ca tot aia citesc, de ce protesteaza pentru cutare sau cutare si nu protesteaza pentru ce vrei tu? Trebuie sa te intrebe pe tine inainte care e scopul zilei la proteste? Pune-ti nene un carton de gat si da-i drumul. Nu e problema daca te alaturi, numai sa ai grija unde arunci cojile de seminte ca lumea de genul asta e mai sensibila la curatenie.

Costea Ion

2019-02-20 20:22:21


Ce pancarte mai sunt și acelea? Nu tu „Fără pensii speciale”? „Fără corupți”! De ce justiția ar avea vreun interes să se ia de cei ce le dau pensii „speciale”. De ce aș participa eu, un simplu cetățean, la o manifestare de sprijin a Luluței atâta timp cât eu văd că Scripcaru este liber, Băsescu la fel, Boc și el?