Editia 8168 - 23 apr 16:22

Puşcaş, la cota 9 în serie B

Autor:

Publicat la 16 aprilie 2019

George Puşcaş  (foto) a marcat pentru a noua oară în tricoul lui Palermo în acest sezon, iar golul său a venit într-un moment extrem de important. Scos din lot acum două etape, atacantul român a înscris în Benevento-Palermo 1-2 după ce abia intrase pe teren, iar scorul era  1-0 pentru echipa sa.
A fost o cursă de vreo 40 de metri pe partea stângă, a pătruns în careu şi a şutat, din unghi, la colţul lung. Era minutul 81. Un gol de trei puncte pentru că gazdele au reuşit să reducă din handicap în minutul 89, prin Asencio. Nestorovski deschisese scorul în minutul 42.
Palermo este pe locul 3 în Serie B, cu 56 de puncte (31 de meciuri). Lider în eşalonul secund din Italia este Brescia, care are 57 de puncte (30 de meciuri), iar a doua este Lecce, tot cu 57 (32 de meciuri). Promovează direct primele două echipe, iar cele clasate pe locurile 3-8 participă la un play-off pentru desemnarea celei de-a treia formaţii care urcă în Seria A.