Editia 6668 - 23 feb 04:24

Radu Petrescu, cel mai bun junior din lume la baschet 3X3

Autor:

Publicat la 19 ianuarie 2018

Românul Radu Petrescu (foto) a fost desemnat cel mai bun sportiv din lume la categoria juniorilor sub 18 ani la baschet 3x3, potrivit clasamentului mondial la această specialitate dat publicităţii de către Federaţia Internaţională de Baschet la începutul anului.Pe locul al treilea se află un alt jucător român, Victor Bogdan, coechipier cu Petrescu în naţionala U18 a României care a ocupat locul 8 la Mondiale şi locul 9 la Europene în 2017. În circuitul naţional Sport Arena Streetball, Radu, jucător la Ştiinţa Bucureşti, a bifat trei turnee câştigate, în timp ce Victor, care evoluează pentru CSU Sibiu, are patru succese. Baschetul 3x3 a fost inclus, anul trecut, pe lista disciplinelor olimpice, urmând să îşi facă apariţia în premieră în programul Jocurilor Olimpice la ediţia Tokyo 2020. Campioana europeană Andra Haas este cea mai bine clasată jucătoare din România la senioare, locul 76, în timp ce la seniori, cea mai bună poziţie a unui jucător român îi aparţine lui Alin Spahiu, locul 89. În clasamentul mondial pe naţiuni, România se află pe locul 9, punctele obţinute de jucători în cadrul circuitului naţional de baschet Sport Arena Streetball aducând o contribuţie majoră la poziţia ocupată de ţara noastră.