RALIU

Raliul Moldovei aduce încă un podium pentru ProRally Team Braşov

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 20 iunie 2018

ProRally Team Braşov, deşi într-o formulă fără juniorul Andrei Gîrtofan, a reuşit şi la Raliul Moldovei 2018 să termine între primele trei echipe din CNRD, fiind la egalitate cu Napoca Rally Academy, cu 69 de puncte. Dat fiind faptul că gruparea clujeană a dat şi învingătorul cursei, braşovenii au terminat astfel etapa moldavă pe locul 3. „Deşi am fost doar cu patru echipaje la Bacău, am oferit o replică frumoasă la toate clasele la care am participat şi astfel am bifat puncte importante în clasamentul general. Mă bucur pentru evoluţia tuturor colegilor mei şi sunt sigur că la următoarea rundă, cea de la Harghita, putem termina şi mai sus”, a spus liderul ProRally Team Braşov, Dan Gîrtofan, care, alături de Tudor Mârza (Škoda Fabia R5), a încheiat pe 3 la general.
O menţiune specială după Raliul Moldovei merită echipajul Manuel Mihalache/Janos Soos (Mitsubishi Evo 9), care a câştigat clasa 3 şi a încheiat pe un frumos loc 4 la general. „Suntem foarte mulţumiţi de rezultat. Am tot sperat să se termine cu bine raliul ăsta pentru că, în ultima vreme, la Bacău, am tot avut numai ghinioane. Chiar acesta a fost obiectivul nostru, de a încheia cu bine cursa moldavă. Am reuşit asta, ba chiar cu un rezultat foarte bun şi pentru noi şi pentru echipă şi asta ne bucură foarte mult”, a declarat Manu Mihalache.

Tot pe podium, mai exact pe locul 2 la clasa 11, s-au situat Jean Tatu şi Eugen Rotaru (Subaru Impreza). „A fost un raliu bun pentru noi, fără probleme. Am reuşit să găsim un ritm ok, în ciuda traseului afectat de condiţiile meteo, iar la final am obţinut un rezultat mulţumitor, care ne-a adus şi nouă, dar şi echipei, puncte importante în clasamentul general”, a spus  Jean Tatu.

Cel de-al patrulea echipaj al ProRally Team Braşov prezent la Raliul Moldovei, Adrian Grigore/Vlad Terzi (Mitsubishi Evo 9), a avut parte de o cursă cu ghinion, astfel că a încheiat doar pe locul 4 la clasa 3. „A fost un raliu greu, cu vreme proastă cu ploaie, cu probe cu noroi. În prima zi nu am avut un reglaj foarte bun al maşinii şi asta ne-a luat mult din încredere pe probele de viteză de lângă Bacău. A doua zi, pe «specialele” de lângă Moineşti a fost mai bine, cu timpi ok, dar în bucla a doua ni s-a spart o conductă de frână şi asta ne-a făcut să pierdem destul de mult timp şi orice şansă la un podium la clasa 3. Am învăţat mult din raliul ăsta şi o să ne pregătim şi mai bine pentru etapa de la Harghita”, a povestit Adrian Grigore.
ProRally Team Braşov se află după 4 runde disputate din CNRD 2018 pe locul 3 în clasamentul general pe echipe, cu o zestre de 263 de puncte. Următoarea rundă din campionat este Raliul Harghitei, programat pe 13 şi 14 iulie.