Editia 8171 - 26 apr 21:05

FOTBAL - FC BRAŞOV

Ratările au adus „pacea” în Zăvoi

Publicat la 28 martie 2016

„Stegarii” au obţinut o remiză în deplasarea de la Râmnicu Vâlcea şi se califică în play-off dacă iau cele trei puncte în ultimul meci al sezonului regulat, cel cu Şoimii Pâncota

CSM Rm. Vâlcea - FC Braşov 0-0
CSM Râmnicu Vâlcea: Fildan - O. Vasile, Pîrvulescu, I. Stoica , Dumitraşcu - Artean, Dâlbea (72 A. Neagoe) - I. Marian, C. Stoica (61 Firţulescu), Luduşan - A. Voinea. Antrenor: Alexandru Pelici.
FC Braşov: Fl. Iacob - Vagner, Puţanu, M. Marin, Negotei (9 Alupoaie) - Manole, S. Pană, Al. Coman, Andor - M. Matei (70 D. Ene), Buga (58 B. Rusu) Antrenor: Adi Szabo.
Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica). Asistenţi: Mihai Marius Marica (Bistriţa) şi Ionuţ Marius Bobe (Videle).

FC Braşov a remizat sâmbătă, în deplasarea de la Râmnicu Vâlcea, iar punctul câştigat înseamnă prima şansă pentru calificarea în play-off, în dauna lui CS Mioveni, însă numai în cazul unei victorii în ultimul meci al sezonului regulat, cel cu Şoimii Pâncota. Duelul din Zăvoi a fost unul disputat sub semnul echilibrului, pe rând, fiecare echipă trecând pe lângă cele trei puncte. Marius Matei a întârziat şutul, fiind scăpat singur cu portarul, în primele minute ale partidei şi a fost blocat de apărătorii gazdelor. Elevii lui Alexandru Pelici au replicat imediat, l-au încercat pe Iacob cu şuturi de la distanţă şi au ţintit o dată bara, prin Stoica. După pauză, intrările lui Rusu şi Ene au adus un plus în ofensiva „stegarilor”, cei doi lucrând împreună la o fază în care au reuşit să egaleze situaţia la bare: pasă excelentă a lui Ene, Rusu trece foarte bine în viteză pe lângă ultimul apărător advers, trimite bine la colţul scurt, însă mingea loveşte stâlpul porţii.
Ocazii mari de poartă au existat şi în prelungiri, de această dată primii punctând „galben-negrii”, la o fază create de acelaşi Ene, care îl lasă singur cu portarul pe juniorul Manole, acesta însă trimite în portarul Fildan. Imediat, braşovenii reuşesc să rămână din nou în superioritate în careul advers, însă Rusu nu a reuşit să trimită spre poartă. Vâlcenii au replicat şi ei, la ultima fază a jocului, când un şut din careu a fost reţinut de portarul Iacob.
Remiza aduce pe FC Braşov la 42 de puncte, la egalitate cu ocupanta locului 7, CS Mioveni, faţă de care însă „stegarii” au avantajul meciurilor directe, astfel că o victorie în meciul cu Şoimii Pâncota i-ar duce pe băieţii lui Adrian Szabo în play-off. „Dacă nu erau ratările din final, aş fi spus că suntem mulţumiţi cu un 0-0, însă aşa suntem un pic dezamăgiţi. Jucăm cu calificarea pe masă, în ultima etapă. Băieţii sunt obişnuiţi să joace aşa în ultima vreme. Aşa s-a jucat şi la Vâlcea şi la Mioveni. Depinde doar de noi, de nimeni altcineva”, a declarat la final antrenorul Adrian Szabo.