Revenire de formă pentru Wolves

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 06 noiembrie 2017

Două victorii în weekend, în Erste Liga

Corona Wolves Braşov a reuşit în acest weekend două victorii consecutive în Erste Liga, mult aşteptate de fani, ambele pe gheaţa Patinoarului Olimpic din Braşov.
Vineri, „lupii” s-au impus în faţa lui Fehervari Titanok, scor 5-1 (1-1, 2-0, 2-0), într-un meci pe care l-a dominat de la un capăt la celălalt. Braşovenii au deschis scorul încă din minutul 4, prin Walls, iar oaspeţii au egalat imediat. În reprizele a doua şi a treia, elevii lui Martin Lacroix s-au dezlănţuit şi
s-au detaşat prin reuşitele lui Walls (min. 37’53’’), Macmillan (min. 39’05’’), Sirokovs (min. 49’08’’) si Biro Gergo (min. 55’44’’).
Sâmbătă, Corona a învins cu acelaşi scor pe Ferencvaros, echipă situată pe locul al treilea în clasament. Prima repriză a fost destul de echilibrată, oaspeţii deschizând scorul încă din secunda 36, în urma unui contraatac. La scurt timp, contraatacul Coronei a fost şi el finalizat cu succes, Willgosh aducând egalarea (1’37’’). Ultimele două reprize au aparţinut clar „lupilor”, care au reuşit să marcheze patru goluri, fără să mai primească vreunul - Gliga (min. 22’01’’), Macmillan (min. 40’48’’ si 45’11’’) şi Walls (min. 53’37’’).
„Am mai spus până acum cât de importante erau aceste şase puncte pentru noi. Ştiam că Ferencvaros este o echipă ce a avut o evoluţie bună de la începutul sezonului şi presimţeam că nu va fi uşor să câştigăm. Am jucat un meci la fel de bun ca şi până acum, cu o strategie simplă, diferenţa a făcut-o însă faptul că am reuşit să înscriem mai mult decât adversarii noştri. Vreau să le mulţumesc fanilor că au fost prezenţi în tribune şi au continuat să ne susţină”, a spus Martin Lacroix, antrenor principal Corona Braşov.
Urmatoarele trei meciuri ale lui Wolves vor fi în Campionatul Naţional, cu Steaua (vineri 10 noiembrie ora 18.30) şi cu Sportul Studenţesc, sâmbăta, 11 noiembrie, ora 18.30 şi duminică, 12 noiembrie ora 11.00, toate pe gheaţa Patinoarului Olimpic Braşov.