PATINAJ

Rezultate excelente pentru patinatorii de la Transilvania

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 20 decembrie 2017

Cinci patinatori braşoveni, legitimaţi la clubul sportiv Transilvania Braşov, au participat în luna decembrie a anului 2018 la Cupa României ce s-a desfăşurat la Inzell, în Germania.
Sportivii de la Transilvania, pregătiţi de fostul multiplu campion naţional, Marius Paraschivoiu, au avut rezultate excelente. La fiecare categorie s-au alergat patru curse şi s-a făcut un clasament general.
Alexia Trofin, în vârstă de 7 ani, a cucerit medalia de argint la categoria juniori F în competiţia fetelor, în care s-au disputat două curse pe distanţa de 100 de metri şi două pe distanţa de 300 de metri. Tot argint a luat şi Tudor Debu (10 ani) la categoria juniori E, băieţi.
Junioarele E au avut şi ele o comportare foarte bună. Iulia Ionescu a ocupat poziţia a treia şi a cucerit medalia de bronz, în timp ce Andreea Bănuţiu a fost pe locul patru în clasamentul general. La această  categorie s-a alergat pe distanţele de 300 şi 500 de metri.
În competiţia junioarelor D, Kermina Schneider a urcat pe ultima treaptă a podiumului. Patinatorii de la această categorie de vârstă au concurat pe lungimile de 500 şi 1000 de metri.
Rezultatele sunt cu atât mai bune cu cât, competiţia de la Inzell a fost prima pentru sportivii de la Transilvania. Munca de pusă de aceştia împreună cu antrenorul Marius Paraschivoiu s-a văzut la această competiţie, iar secţia de patinaj viteză a CS Transilvania Braşov, are  un viitor extrem de frumos.
Antrenorul celor de la Transilvania, Marius Paraschivoiu, a reprezentat România în nenumărate rânduri la Cupe şi Campionate Mondiale. El este şi deţinătorul recordurilor naţionale în probele de 500 şi 1000 de metri. Marius Paraschivoiu a reuşit să obţină baremele de calificare pentru ediţiile Jocurilor Olimpice de la Vancouver din 2010 şi de la Soci din 2014.
„Sunt mulţumit de comportarea sportivilor. Cred că se putea mai mult, având în vedere că la finalul primei zile eram pe prima poziţie la junioare F. Copiii au fost extraordinari şi au avut rezultate foarte bune, dacă ne gândim că aceasta a fost prima lor participare la o competiţie de asemenea anvergură. Acum ne vom întoarce la antrenamente şi ne pregăti pentru campionatele naţionale pe probe ce vor avea loc în luna februarie. Îmi doresc mult să ne întoarcem şi de acolo cu rezultate foarte bune”, a declarat tehnicianul patinatorilor de la CS Transilvania Braşov, Marius Paraschivoiu.