România U18 a trecut cu 2-0 de Ţara Galilor, cu Robert Moldoveanu în teren

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 01 martie 2017

Atacantul „stegarilor” şi-a trecut în cont câteva ratări

Selecţionata Under 18 a României a debutat, ieri, cu o victorie la turneul „Roma Caput Mundi”. Tricolorii au câştigat cu 2-0 meciul împotriva reprezentativei similare a Ţării Galilor, iar printre jucătorii care au evoluat s-au numărat şi şase convocaţi de la echipe din Liga 2 sau 3. Între aceştia s-a aflat şi Robert Moldoveanu, atacantul împrumutat de Dinamo la FC Braşov, care a fost integralist. România a deschis scorul încă din minutul 16, prin fundaşul echipei SCM Piteşti Andrei Truşescu, iar cel mai periculos jucător a fost noul vârf al „galben-negrilor”, care a ratat trei oportunităţi de a înscrie. În repriza secundă, Ion Gheorghe (55), mijlocaşul lui Dinamo, a majorat diferenţa pe tabelă. Moldoveanu (63) a irosit o nouă mare situaţie de gol, singur cu portarul, în timp ce Ion Gheorghe (69) a prins un şut bun de la 20 de metri, însă nu l-a putut învinge din nou pe portarul advers.
Selecţionerul Adrian Boingiu a folosit următorii jucători: Sil. Costache - Haruţ, Cr. Dima (cpt.)(Yasin 60’), Andr. Chindriş (Cherteş 73’), Truşescu (D. Iacob 84’) - Chifu (Podină 60’), R. Lazăr - I. Gheorghe, L. Gheorghe, Popan (Sîntean 60’) - R. Moldoveanu.