HCM Baia Mare - Corona Braşov 25-21 (14-9)
Sala Sporturilor „Lascăr Pană” din Baia Mare. Spectatori: 2000
HCM Baia Mare: Paula Ungureanu (Barbara Arenhardt) - Alexandra Do Nascilento 12, Valentina Elisei 2, Eliza Buceschi 2, Ksenia Makeeva 2, Timea Tătar 2, Camelia Herem 2, Elena Gjorgievschi 1, Anastasia Lobach 1, Ekaterina Davidenko 1, Aneta Pârvuţ, Gabriela Szocs, Luciana Marin. Antrenor: Tone Tiselj.
Corona: Denisa Dedu (A.M. Mârcă) - Cristina Zamfir 6, Aurelia Brădeanu 4,Camelia Hotea 3, Daniela Raţiu 2, Nicoleta Dincă 2, Laura Chiper 2, Oana Bondar 1, Oana Apetrei 1, Marinela Burghel, Mihaela Briscan, Nicoleta  Tudor, Andreea Pricopi. Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.
Arbitri: Diana Florescu, Ana Maria Stoia (Bucureşti.

Ultimul meci al rundei a XVIII-a a campionatului primei ligi a handbalului feminin  s-a disputat la Baia Mare, între finalistele campionatului precedent  dintre HCM din localitate şi Corona Braşov, meci care a intrat în tradiţia jocului cu mingea mică la semicerc din ţara noastră. Dacă  gazdele au în  componenţă 6 jucătoare din străinătate, braşovencele au în echipă numai jucătoare de la intern. Jucătoarele străine au fost cele care au contribuit la victoria finală cu 21 goluri din cele 25 de goluri înscrise. Fără a solicita scuze echipei braşovene, dar 8 goluri au fost marcate de gazde din arunăcări de la 7 m, pe când oaspetele au avut la acordate, una. Dacă de la gazde  s-a consemnat cu multă greutate eliminări, braşovencele au avut  14 minute cu cele 7 eliminări temporare.
Rulmentistele au evoluat foarte bine, conducând în primele 19 minute ale jocului, gazdele umblând permanent după egalare. Finalul primei reprize a avut 9 minute în care nu au înscris nimic, dar au primit 6 goluri şi de la 7-8 s-a ajuns la 13-8. În repriza secundă, de data aceasta cele care au alergat după egalare au fost braşovencele care îşi revin pe final de meci şi reduc din diferenţa pe care a luat-o băimărencele. 18-13 (min. 40), 23-18 (53) şi 25-21 pe final cu care bămărăncele  îşi consolidează prima poziţie.
A fost o partidă frumoasă, spectaculoasă între două echipe care au dorit să demonstreze că înfrângerile din Europa au fost simple accidente.