Editia 8174 - 02 mai 09:28

FOTBAL- LIGA I

Rundă nefavorabilă echipelor braşovene

Publicat la 03 martie 2014

Runda XXI-a a primului eşalon a debutat cu dispute care s-au soldat în majoritate cu rezultate de egalitate. A început cu meciul de la Chiajna unde Viitorul a trecut de puţin pe lângă o nouă victorie în faţa mai experimentatei formaţii „ceferiste”. Pe „Cluj Arena” s-a produs una din surprizele actualei ediţii de campionat după victoria „universitarilor” , aflaţi în zona retrogradării, care au obţinut o victorie mare în compania unei candidate la titlu, Astra Giurgiu. Echipa litoralului, Săgeata Năvodari, după victoria din etapa inaugurală cu Botoşani, a scos un egal pe Bega şi rămâne alături de ACS Timişoara în continuare fără înfrângere. Derby de România s-a încheiat la egalitate, steliştii fiind nevoiţi să se întrebuinţeze serios pe final de  meci pentru a scoate remiza. Astăzi runda se încheie sub Tâmpa şi la Vaslui, cu ultimele două partide, ambele având inportanţă la cei doi poli ai clasamentului.

Viitorul e tot mai aproape de obiectiv
Viitorul Constanţa – CFR Cluj  1-1 (0-0)

Au marcat: Ionuţ Larie (72 ) / Vasile Maftei (90+1))
În lupta acerbă de salvare din zona periculoasă a retrogradării , echipa lui Gică Hagi a mai făcut o „victimă” după cea din urmă cu o săptămână de pe Dinamo,  fiind aproape de o nouă victorie.  Terenul prost a fost un handicap pentru ambele echipe. Gazdele au deschis scorul în minutul 72 cînd Benzar a executat o lovitură liberă de la 30 de metri în careu, de unde Larie a trimis cu capul pe lângă Felguieraş, 1-0. În primul minut al prelungirilor, la o fază în care defensiva locală a „dormitat”, Vasile Maftei a reluat din 4 metri şi a egalat, 1-1.

Slabi, slabi, dar se pare că vor „scăpa”
Universitatea Cluj - Astra Giurgiu  1-0 (1-0)

A marcat: Vasile Lemnaru (8).
După egalul de la Piatra Neamţ, „universitarii” clujeni au mai făcut o „victimă” prin victoria asupra Astrei, o formaţie cu pretenţii la cucerirea titlului. Gazdele au luat avantaj repede (8), când din pasa lui Kovacs, Lemnaru a trimis la colţul lung fără ca Dani Coman să poată interveni, 1-0. Giurgiuvenii au preluat degeaba ostilităţile, au dominat net, dar „şepcile roşii” s-au apărat organizat, pe două linii şi au menţinut rezultatul până la final, deznodământ surpriză!

Au jucat „morţii” cu „neîngropaţii”
ACS Timişoara - Săgeata Năvodari  1-1 (0-1)

Au marcat: Alin Şeroni (56) / Cr.Munteanu (45+1). Cartonaş roşu: Silviu Pană (Săgeata- 32)
După o jumătate de oră, Silviu Pană de la Săgeata a fost eliminat cu mult prea multă uşurinţă pentru un aşa considerat atac dur. Şi în aceste condiţii, echipa de pe litoral a fost la cârma jocului şi în primul minut de prelungire, Cristi Munteanu  a reluat cu capul o centrare a lui Vezan, 0-1. Gazdele au reuşit egalul (56) când la centrarea lui Gorobsov, fundaşul Alin Seroni a trimis în poartă din şase metri, 1-1. Gazdelor li s-a refuzat un penalti la faultul lui Panagopoulos, iar Aurel Şunda antrenorul gazdelor a fost trimis în tribune.

Egal în derby de România
Steaua Bucureşti - Dinamo Bucureşti  1-1 (0-0)

Au marcat: Claudiu Keşeru (89) / Dragoş Grigore (57)
Mult aşteptatul derby a corespuns aşteptărilor prin ritm şi în special prin dăruirea ”câinilor” care au desfăşurat cel mai bun joc din ultimul timp. Steliştii au avut mai mult timp iniţiativa, au avut 11-0 la cornere, au avut avantaj şi la şuturile pe poartă 8-4, a mai avut şi o bară (29) prin Tănase, dar şi o mare ocazie la intervenţia uimitoare a lui Belgrădean la şutul lui Sânmărtean (33). Primii care au marcat au fost dinamoviştii, gol cu emoţii din penalti, Grigore, 0-1, egalarea producându-se la şutul lui Keşeru, 1-1.

Meciul lui Chirilă, bate Chiajna la Braşov sau pleacă!
Astăzi au loc ultimele două partide ale rundei a XXI, la Braşov unde Corona se confruntă cu Concordia într-o dispută pentru „scaunul” lui Ionuţ Chirilă la Concordia şi la Vaslui, unde echipa de lângă Podul Înalt se va confrunta cu formaţia medieşeană, deranjată de înfrângerea din etapa anterioară cu timişorenii.

Corona „moare, dar nu se predă”!
Corona Braşov (18) - Concordia Chiajna (10) (18:30 - Digi sport 1)

1  0  0  1  0-1
Cele două echipe sunt despărţite de 15 puncte în clasament în favoarea oaspeţilor şi de 8 locuri. În schimb, antrenorul Concordiei, Ionuţ Chirilă îşi joacă de data aceasta scaunul în situaţia unei noi înfrângeri. Corona se prezintă după înfrângerea de la Giurgiu, 0-3 cu Astra, iar Concordia după 1-4 cu Steaua. Antrenorul Jerry Gane încă mai speră în salvarea de  la retrogradare, declarând: „Ne aşteaptă un meci decisiv aşa cum au fost şi ultimele. Trebuie să ieşim de pe teren victorioşi dacă vrem să mai avem o şansă de salvare”. Chiajna a reuşit un tur foarte bun, cu 25 puncte dar a început în 2014 cu două înfrângeri şi o nouă înfrângere cu noi ar aduce-o aproape de zona retrogradării. Nu trebuie să arătăm mai mult decât la Giurgiu, trebuie să dăm totul în fiecare moment  ca să cîştigăm.Vom lupta atâta timp cât mai avem şanse să ne salvăm. Acum îmi doresc  3 puncte  dar şi un joc bun, un egal sau o înfrângere nu ne avantajează mai ales că şi celelalte rezultate ne-au fost împotrivă”. Corona ar putea prezenta următoarea formaţie probabilă: Tr.Marc-Homei, Foriko, Damian, Mendizov- Dâlbea, Neacşa, Miranda, Horia Popa- Coman, Sg.Buş.

Vasluiul vrea să arate că există viaţă şi după Sânmărtean
FC Vaslui (6)  -  Gaz Metan Mediaş (9) (21:00-Digi sport 1)

11  4  6  1  15-7.

La Vaslui   5  3  2  0   11-3
Prima confruntare dintre cele două echipe a avut loc pe 31 octombrie 2008, când la Vaslui s-a consemnat remiza, 1-1. Ultima dispută a avut loc la Mediaş, în turul acestui campionat, meci terminat cu acelaşi scor, 1-1. De remarcat că niciodată medieşenii nu au câştigat la Vaslui, reuşind totuşi două egaluri. În ultimele meciuri din campionat, vasluienii au scos un egal în Gruia , 0-0 cu CFR, pe când Gaz Metan a pierdut acasă disputa cu Poli Timişoara în ultimul minut de joc, 0-1.Gazdele au ca obiectiv o clasare pe podium.