Curs BNR

1 EUR = 4.5333 RON

1 USD = 4.1453 RON

1 GBP = 5.3604 RON

1 XAU = 168.8079 RON

1 AED = 1.1286 RON

1 AUD = 3.0998 RON

1 BGN = 2.3178 RON

1 BRL = 1.3026 RON

1 CAD = 3.0381 RON

1 CHF = 4.1837 RON

1 CNY = 0.6012 RON

1 CZK = 0.1682 RON

1 DKK = 0.6094 RON

1 EGP = 0.2297 RON

1 HUF = 1.4522 RON

1 INR = 0.0645 RON

1 JPY = 3.7195 RON

1 KRW = 0.3640 RON

1 MDL = 0.2160 RON

1 MXN = 0.2177 RON

1 NOK = 0.4860 RON

1 NZD = 2.8448 RON

1 PLN = 1.0739 RON

1 RSD = 0.0368 RON

1 RUB = 0.0727 RON

1 SEK = 0.4703 RON

1 TRY = 1.1660 RON

1 UAH = 0.1560 RON

1 XDR = 5.6828 RON

1 ZAR = 0.3117 RON

Editia 6471 - 28 apr 22:48

S-au „învăţat” braşovenii cu giratoriile?

Autor: Radu COLȚEA

Publicat la 30 martie 2017

Şase sensuri giratorii noi în Braşov, unele cerute de Poliţia Rutieră, altele de cetăţeni. Studii de 55.000 de ei bucata vor spune dacă se pot face sau nu

S-au „învăţat” braşovenii cu giratoriile?

Municipalitatea braşoveană are în plan ca şi anul acesta realizeze lucrări de fluidizare a traficului, iar în acest sens se ia în calcul amenajarea unor sensuri giratorii în intersecţiile care sunt acum semaforizate. Astfel, potrivit purtătorului de cuvânt al Primăriei Braşov, Sorin Toarcea, se studiază posibilitatea amenajării a şase noi sensuri giratorii, unele dintre propuneri venind din partea braşovenilor, iar altele în din partea Poliţiei Rutiere.
„În vederea amenajării acestor sensuri giratorii, se va face pentru fiecare dintre ele câte un studiu de fezabilitate, urmând ca acestea să fie prezentate Comisiei de Circulaţie, care va decide asupra necesităţii şi posibilităţilor tehnice de amenajare”, a explicat Toarcea. Pentru efectuarea celor şase studii de fezabilitate, în bugetul local pe anul 2017 este prevăzută suma totală de 330.000 de lei.
 
Cinci giraţii în oraş, unul în Poiana Braşov
Reprezentantul Primăriei Braşov a precizat că intersecţiile avute în vedere pentru amenajarea sensurilor giratorii sunt Bulevardul Saturn – Uranus (la Complexul Mare), Iuliu Maniu - Castanilor (Ceasul Rău), Bulevardul Muncii – strada Tâmpei – Bulevardul Valea Cetăţii, strada Carpaţilor – Bulevardul Muncii şi strada Zorilor – strada Carpaţilor, acesta din urmă fiind cerut de locuitorii din zonă. Cel de-al şaselea sens giratoriu ar urma să se amenajeze în Poiana Braşov, în zona de intrare spre noua parcare multietajată din Poiana Mică, care va fi inaugurată în această primăvară.

Giratoriul de la Ceasul Rău, în plan din anul 2015
De altfel, două dintre giraţiile amintite sunt în planul municipalităţii de mai mult timp. Astfel, anul trecut, reprezentanţii Primăriei Braşov anunţau că au în plan realizarea unor giraţii la Ceasul Rău şi Complexul Mare, pentru acesta din urmă fiind obţinut anul trecut chiar şi un certificat de urbanism.
În prezent, intersecţia Bulevardului Saturn cu Strada Uranus este semaforizată, iar traficul rutier este îngreunat, în special din cauza vehiculelor care vin dinspre „Micşunica” şi vor să vireze la stânga, pe strada Uranus. De asemenea, în ultimii ani, strada Uranus a devenit tot mai circulată, iar multe maşini care ies de pe această arteră pe Bulevardul Saturn virează spre centrul oraşului, astfel că pe această stradă se formează coloane lungi de autovehicule, care aşteaptă culoarea verde a semaforului.
În ceea ce priveşte sensul giratoriu de la Ceasul Rău, amenajarea acestuia a fost luată în calcul încă din toamna anului 2015, aceasta fiind una dintre variantele de fluidizare a traficului rutier. Atunci, reprezentanţii municipalităţii anunţau că în cazul în care va amenaja un sens giratoriu la această intersecţie, trebuie „redesenate” şi trecerile de pietoni din zonă.


 

+2 -2

Comentarii

CityZen

2017-03-30 19:47:21


Una peste alta, dar comentariul meu s-a dizolvat ! Sa nu zic ca am fost cenzurat! In loc sa ziceti saru-mana ca mai completam noi ce nu aveti voi curajul sa scrieti...

Boghez Ionica

2017-03-30 18:14:44


Minunate initiative pentru fluidizarea circulatiei in Brasov Toate propunerile sunt bine venite Felicitari conducerii Municipalitatii

Radu Ene

2017-03-30 17:12:23


Dacă participantul în trafic (șofer, motociclis, biciclist sau pieton) e neatent sau nesimțit se poate accidenta sau accidenta pe alții în giratoriu sau la semafor la fel de bine. O reglementare mai clara a circulației în sensurile giratorii nu ar strica. Nu mai urlați că sunt rele că nici semafoarele nu impresionează pe mulți șoferi care forțează sau se bagă pe unde nu ar trebui să treacă. Cam câți pietoni au fost accidentați pe treceri semaforizate în Brașov? Ia dați o fugă în alte orașe să vedeți acolo giratorii de jucărie care chiar sunt un pericol. Sensurile giratorii nu se opresc la 12 noaptea ca semafoarele și lasă idioții să circule după ureche. Conform studiile în aceeași perioada de timp un giratoriu are un trafic mai mare decît o intersecție semaforizată. Credeți că semafoarele sunt ieftine? Cât credeți că se plătește pentru instalarea și întreținerea unui singur semafor?

Brasoveanu

2017-03-30 14:25:51


@vali Cauza pt.care Brasovul se dezvolta ca un oras destinat masinilor, o gasim in ultima dvs.fraza. Este vorba de oamenii simpli (multi dintre ei s-au incaltat prima oara cand au ajuns in Brasov) si care, isi imagineaza ca scopul suprem al omului trebuie sa fie masina. Pietoni, biciclisti, parinti cu carucioare, pensionari, copii - niste prapaditi care n-au bani de masina. Degeaba calatoresc administratorii astia ai orasului prin Europa de vest, pentru ca nu inteleg nimic din urbanismul unui oras CIVILIZAT.

vali

2017-03-30 12:39:09


Se pare ca este foame mare la partid, la firmele de casa. Au nevoie de lucrari noi, comisioane de incasat. Pai nu facem si noi niste giratorii? Absolut incredibil ce se poate propune. O sa mergem numai in cerculete prin orasul asta. Calatori din autobuze o sa aveti placerea sa va lipiti intre voi atunci cand folositi serviciile rat brasov, pietoni sa va pregatiti sa faceti cativa kilometri in plus pe zi, minorii sub 14 ani sunt rugati sa nu mai mearga pe strada (cand mergeti la scoala trebuie sa fiti transportati numai in masini), biciclisti ... nasol tare de voi... va trebui sa va procurati tije de titan pentru viitoarele operatii pe care le veti face (mersul prin giratorii va fi un sport extrem de azi inainte), ... cei care merg cu masinile sunt rugati sa-si procure pungi de voma, iar pe cei din administratia locala ii rog in mod respectuos sa inventeze un nou indicator la intrarile in oras "Atentie! Pericol de vartejuri". Brasov = oras de ca...at plin de ghetouri si infrastructura mizerabila condus de niste oameni care au trait pana acum pe ulite fara asfalt pana acum.

Eu

2017-03-30 11:54:16


@STEFAN DONATH: Si atunci sa desfiintam toate trecerile de pietoni, nu cumva masinile sa stea vreo secunda pe loc. Sau, poate, vreti pasaje subterane ce se transforma in WC-uri publice sau supraterane (niste oribilitati precum cele de pe DN1 - neutilizate de nimeni). In orasele din lumea civilizata NU exista giratorii in zonele centrale sau cele frecventate de pietoni. In schimb, exista SEMAFOARE. Si masinile, si pietonii stau, pe rand si asteapta, ca nu moare nimeni daca sta 30 de secunde la semafor.In lumea aia civilizata, in care nu vrem nicicum sa intram, pietonii (si biciclistii) au prioritate !

STEFAN DONATH

2017-03-30 10:01:27


Cu sensurile giratorii vrei nu vrei te obisnuiesti. Nu asta este problema ci felul in care sunt proiectate , executate si nu in ultimul rand cum se circula in aceste sensuri giratorii. Despre cum se circula in sensul giratoriu am citit "N" articole,am avut pe forumuri zeci de controverse Pot sa va spun ca fiecare conducator ,instructor auto si chiar si celebrul de acum agent Godina au teorii aiurea complect fara logica.O alta problema ar fi cu trecerile de pietoni amplasate in imediata apropiere a sensurilor giratorii ,generatoare de blocaje in sensuri.

Mari T

2017-03-30 09:59:27


Asa, bateti-va joc in continuare de pietoni, lasa-i sa ocoleasca giratoriile, sa faca kilometri pe jos, da-i incolo de biciclisti, sa-si riste viata in giratorii, si pe toti care nu se dau cu masinile prin oras. Brasovul este un oras al masinilor, o catastrofa de dezvoltare urbanistica. Sa vezi haos la Ceasu' Rau daca se face giratoriu !

rammstein

2017-03-30 08:04:42


sunt bani de furat inca si o sa aiba parasuta puscariasului ambulant front de lucru...nu se ocupa tuta cu panselutele ?...ba da !!!..

dan

2017-03-30 07:29:07


Mai sunt intersectii disponibile si pretabile pentru giratorii noi! Trageti va rog in toate cate unul, sa ajungem in Guiness Book! Bani aruncati!