Editia 8168 - 23 apr 10:06

Săptămână prolifică sportului românesc!

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 10 mai 2016

CSM Bucureşti, Halep şi Tecău, succese răsunătoare, Olăroiu, campion cu Al Ahly!

Succesul pe care CSM Bucureşti l-a înregistrat în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin, după un ultim act superb cu Gyor, a completat minunat un weekend de vis pentru sportul românesc. Veştile foarte bune au venit prima dată dinspre Madrid, acolo unde Simona Halep, cea mai bună jucătoare de tenis a României în acest moment, a câştigat sâmbătă, 7 mai, primul ei turneu din 2016. Graţie acestui succes, Halep va reveni, începând de luni, 9 mai, pe locul 5 WTA. Simona Halep (24 de ani) a început anul 2016 pe poziţia a treia, dar numeroasele probleme de sănătate şi faptul că a intrat destul de greu în ritm au făcut-o să cadă treptat şi să ajungă până pe a 7-a. „A fost o săptămână specială, un turneu special! Am oameni minunaţi alături de mine. Mulţumesc, Darren, mulţumesc, Andrei!”, a fost mesajul transmis de Simona, pe Facebook.

Tecău şi Rojer, victorie la Madrid, contra unui alt român, Florin Mergea!
Minunea nu s-a oprit aici, alte două succese de răsunet ale sportului românesc ţin capetele de afiş ale ziarelor. După Simona Halep, a venit şi rândul lui Horia Tecău să triumfe la Madrid, dar în proba de dublu, alături de Jean Julien Rojer. Tecău şi Rojer, favoriţii numărul trei ai probei, s-au impus în doar 71 de minute în faţa campionilor en titre, Mergea şi Bopanna fiind capi de serie numărul şase. Cuplul româno-olandez a câştigat toate cele cinci confruntări cu perechea româno-indiană de până acum, primele patru anul trecut, la Roma (optimi), Roland Garros (optimi), Wimbledon (semifinale) şi Turneul Campionilor (finala). Tecău şi Rojer sunt la primul lor titlu împreună anul acesta, dar Horia a mai câştigat un trofeu, la Bucureşti, alături de Florin Mergea. „Bineînţeles şi fiindcă am jucat împotriva unor prieteni şi ne cunoaştem atât de bine nu am putut să evoluăm atât de bine cum am vrut. De fapt cred că toţi patru, poate în afară de Bopanna care la serviciu a atins toate liniile existente pe teren”, a declarat Tecău la finalul disputei de la Madrid.

CSM, precum Steaua la fotbal, exact acum 30 de ani şi o zi la Sevilla!
Izabelle Gulden, una din eroina de la Budapesta, a spus că „acum 6 luni nu credeam că putem realiza asta”. Regina acestui final de săptămână este CSM Bucureşti, echipă care a câştigat duminică, 8 mai, la Budapesta, Liga Campionilor, după o finală cu Gyor, decisă după loviturile de departajare, scor 4-1, după 22-22 în primele 60 de minute şi 25-25 la finalul celor două reprize suplimentare. „Este nemaipomenit. E cel mai frumos moment pe care l-am trăit vreodată. Am luptat până la final. De câte ori ne uitam la tabelă, scorul era egal şi am continuat să jucăm. Apoi au venit loviturile de departajare şi am reuşit să câştigăm”. Într-un fel precum Steaua la fotbal, când a învins-o pe Barcelona, pe tărâm spaniol şi tot după lovituri de departajare! Cosmin Olăroiu a închis săptămâna rezultatelor magice. El a câştigat campionatul în Emiratele Arabe Unite, pentru a patra oară în cariera de antrenor şi pentru a doua oară cu Al Ahli-Dubai. Echipa românului a câştigat titlul şi a primit trofeul şi medaliile de campioni după victoria cu 5-0 cu Al Shaab, ultima clasată, în etapa cu numărul 26, ultima a sezonului în E.A.U.