Editia 8169 - 24 apr 12:08

Schimb de generaţii

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 25 mai 2015

Înfrângerea cu ACS Poli a trecut sâmbătă în plan secund pentru Unirea Tărlungeni, de la care s-a retras „veteranul” Tatarciuc şi pentru care în repriza a doua au evoluat doi juniori de 15 ani

Unirea Tărlungeni – ACS Poli Timişoara 0-5 (0-3)
Au marcat: Doman (7 - pen), Popovici (13, 22, 90), Rodirlei (83)
Unirea: Niczuly – Brujan (46 Albert Neculai), Forika, Tatarciuc (46 Galan), Iaru (72 Cîrstean)- Dâlbea (cpt.) - S. Marin, Al. Neculai, Pricop, Oct. Poenaru – Chirciu. Antrenor: Dan Bona.
ACS Poli: Smaranda – Belu (21 G. Neagu), Bocşan, Melinte, Bălace (cpt.) – Boldea (46 M. Marin), O. Popescu, Trandu, Doman (52 R. Rus) - Al. Popovici, Rodirlei. Antrenor: Dan Alexa.
Arbitru: Dorin Petru Voina (Reşiţa); Asistenţi: Ovidiu Aruşoaie (Piatra Neamţ) şi Romică Bîrdeş (Piteşti).

Unirea Tărlungeni a disputat sâmbătă, ultima partidă pe teren propriu din acest sezon al ligii secunde, virtual promovata ACS Poli Timişoara impunându-se fără niciun fel de probleme, cu un scor fluviu, după un meci fără istoric. Jocul a trecut însă în plan secund, în umbra unui eveniment petrecut chiar înainte de start, când „veteranul” Vasile Tatarciuc (foto), 35 de ani, a fost protagonistul unui moment festiv, anunţându-şi retragerea de pe terenul de fotbal şi fiind premiat în mod simbolic de oficialii clubului. „Este un moment destul de greu. Oricum, în acest sezon am fost ami mult antrenor secund decât jucător, dar a venit şi timpul să anunţ oficial retragerea mea. De acum mă voi axa exclusiv pe cariera de antrenor. Sunt mulţumit de ceea ce am realizat ca jucător, deşi întotdeauna când priveşti în spate poţi spune că era loc şi de mai bine. Aş dori să amintesc un fapt inedit, mă retrag din acelaşi loc unde am debutat. Eram junior la Metrom şi am fost împrumutat la Tărlungeni, unde am jucat pentru prima dată la nivel de seniori”, a declarat „Tata”, cel care a evoluat o repriză în partida de sâmbătă.

Patru juniori de 15 ani pe bancă
În contrapartidă, parcă, pe banca Unirii au stat sâmbătă patru jucători de la centrul de juniori al echipei, Albert Neculai, Bogdan Cîrstean, Andrei Burlui (toţi născuţi în anul 2000) şi Dragoş Grigoraş (născut în 1999), primii doi chiar evoluând în repriza secundă. Promovarea juniorilor a fost practic una din strategiile Tărlungeniului în acest retur de campionat, mai ales ţinând cont de faptul că în situaţia financiară dificilă, deja binecunoscută, alt obiectiv nu ar fi putut oricum fi abordat.

Meci fără istoric
Despre jocul în sine prea multe nu pot fi de spus, oaspeţii confirmând supremaţia în seria de vest, pe care au câştigat-o la pas. Doman a deschis repede scorul, executând un penalty provocat de henţul lui Poenaru (7), iar Popovici a făcut imediat 2-0 (13). Gazdele puteau reveni în joc la penalty-ul obţinut de Chirciu, însă şutul căpitanului Dâlbea a fost parat de portarul Smaranda (19). Popovici a mai punctat o dată până la pauză (22), iar reuşita sa din finalul jocului (90) şi cea a lui Rodirlei, cap imparabil (83) au dus scorul final către un neverosimil 5-0.