Scrimerii de la Corona au câştigat opt medalii „acasă”

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 12 sepembrie 2017

Cupa Corona a adunat la start nu mai puţin de 200 de copii

Peste 200 de copii s-au luptat timp de o săptămână la Cupa Corona la scrimă, competiţie care s-a desfăşurat la Braşov la toate cele trei arme: floretă, spadă şi sabie. După şapte zile de concurs, clubul Corona a câştigat şase medalii de argint, prin Tudor Grăjdeanu (U11 - flloretă), Enya Male (U11 floretă), Erika Imre (U11 floretă), Rareş Neculai (U12 spadă), Luca Mărginean (U9 sabie), Tudor Moise (U11) şi două medalii de bronz prin Albert Dinicu (U11 sabie) şi Rafael Scorţea (U13 sabie). Prima zi a competiţiei, organizată de clubul Corona în colaborare cu Primăria Municipiului Braşov şi Federaţia Română de Scrimă a fost dedicată întrecerilor de la floretă băieţi, acolo unde sportivul Coronei, Tudor Grăjdeanu, antrenat de Matei Piukovici şi Dorin Moraru, a câştigat o medalie de argint, confirmând astfel că este un sportiv de perspectivă al centrului de copii şi juniori de la Corona. „Tudor a pierdut în finală, dar cu toate acestea ne bucură rezultatul obţinut de el, în condiţiile în care sportivul cu care s-a bătut pentru locul 1 este cu un an mai mare decât el şi deci, are şi mai multă experienţă”, a spus antrenorul Matei Piukovici.
Corona a continuat excelent şi întrecerile de la floretă fete. Sportivele antrenate de Matei Piukovici şi Dorin Moraru au mai câştigat de două  argintul, prin Enya Male, la U 11, respectiv Erika Imre, la U9. „Aceste medalii contează foarte mult pentru secţia noastră, dar mai ales contează enorm pentru aceşti copii care se antrenează zi de zi pentru a obţine rezultate bune. Ne bucurăm tare mult pentru ei când prind podiumul, pentru că îi vedem zi de zi în sală şi ştim cât de mult îşi doresc aceste medalii. După primele zile, pot spune că nivelul competiţiei a fost ridicat, pentru că din ţară au venit cei mai buni copii. Am organizat această competiţie şi pentru a ne cunoaşte viitorii adversari, pe care nu am avut ocazii prea multe, fiind o secţie înfiinţată de doar un an şi un pic, la Corona. E important să îi vedem, copiii să îi simtă în astfel de competiţii, pentru a şti exact la ce să ne aşteptă când luptăm cu ei la campionatele naţionale”, a spus antrenorul de floretă de la Corona, Matei Piukovici.

„Importantă este participarea la cât  mai multe competiţii”
Antrenorul de floretă de la Corona este de părere că la vârsta la care se formează ca sportivi, şi anume de la categoria copii, până când termină junioratul, pentru sportivi e important să participe la cât mai multe competiţii. „Scrima este un sport care nu se poate practica doar individual numai cu antrenorul. Fiecare sportiv este unic şi trebuie să ai o multitudine de adversari pentru a te cunoaşte în primul rând pe tine şi pentru a te căli în faţa oricărui tip de temperament”, a mai spus Matei Piukovici.
Rezultate finale la floretă fete: U 9 - 1. Marisescu Maya(CSŞ Floretă Timişoara); 2. Imre Erika (ASC Corona Braşov); 3. Tal Karina (CSS Floretă Timişoara); 3. Andoch Alexandra (CSS Floretă Timisoara; U 11 - 1.Bikfalvi Ingrid (ACS Floreta Timişoara); 2.Male Enya (ASC Corona Braşov); 3.Polschi Catinca (ACS Floreta Timişoara); 3.Stan Alexia (CSŞ Triumf Bucureşti).

Rezultat extraordinar  la spadă
După cele trei medalii obţinute de Tudor Grăjdeanu la floretă băieţi şi Imre Erika şi Enya Male, la floretă fete, cel care a adus al patrulea argint pentru Corona a fost Rareş Neculai, la spadă, categoria U12. „Chiar este un rezultat extraordinar şi ne pare rău că nu a fost aur pentru Rareş, pentru a fost atât de aproape. A egalat la 9-9 şi apoi a pierdut meciul la o tuşă. Oricum, şi aşa suntem foarte mulţumiţi de el, pentru că se vede un progres foarte mare şi asta ne dă speranţe mari. Rareş Neculai a concurat şi la U14, cu băieţi mult mai mari, şi a terminat pe locul 9 din 21, ceea ce spune multe despre potenţialul lui”, a spus Mircea Manciuc, antrenorul de spadă al sportivilor de la Corona.
Clasament final U 12 spadă: 1 Făfăneaţă Mihai - ACS Stesial Bucureşti; 2. Neculai Rareş - Corona Braşov; 3. Pădureanu David - CSŞ 1 Constanţa; 3. Popescu Alexandru - CS UNEFS.

Sabia nu a rămas  mai prejos
Sportivii de la arma sabie de la clubul Corona, nu au rămas mai prejos decât colegii de la floretă şi spadă, şi au adus la rândul lor rezultate foarte bune, la Cupa Corona. Astfel, Luca Mărginean, la U9, şi Tudor Moise la U11 au câştigat două medalii de argint pentru club, iar Albert Dinicu la U11 şi Rafael Scorţea la U13 au luat câte o medalie de bronz. Sportivii antrenaţi de Lucian Goicea şi Mircea Manciuc au mai obţinut, de asemenea clasări în primii opt, prin Matei Dediu (loc 5-U11), Cezar Vieru Potecu (loc 8-U11) şi Mihai Netcu (loc 5-U9), lucru care demonstrează că secţia de scrimă de la Corona se va alinia celor care aduc în mod constant multe medalii pentru club. „Desigur că ne bucură că am reuşit să aducem medalii la toate armele, pentru că în acest fel este evaluate munmca pe care noi o depunem la Corona. Suntem mândri de copiii pe care îi antrenăm şi avem mare încredere că de aici vor ieşi viitorii campioni ai României. Aceste medalii sunt extreme de importante pentru ei la o vârstă fragedă, pentru că îi motivează şi le aduce de la sine şi un plus de exeprienţă în concursuri”, a spus Lucian Goicea, antrenor de spadă la clubul Corona.
Clasament final: U9 - 1. Octavian Tobescu – CS Dinamo; 2. Luca Mărginean – Corona Braşov; 3 Sebastian Căpăţînă – CSTA Bucureşti; 3. Andrei Cruciuc – CS Muşchetarul Iaşi; U11 - 1. Alexandru Eva – CS Muschetarul Iaşi; 2. Tudor Moise – Corona Braşov; 3. Albert Dinicu – Corona Braşov; U13 - 1. Andrei Rădulescu -CS Dinamo; 2. Radu Drăghicenoiu - CS Dinamo; 3. Rafael Scorţea - Corona Braşov.