Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 26 iulie 2021

31-46 cu HC Zalău, al doilea meci amical al Coronei

Echipa de handbal Corona Braşov a întâlnit vineri, la Cheile Grădiştei, formaţia HC Zalău.
La finalul celor trei reprize, echipa din Liga Florilor a fost câştigătoare, cu scorul de 46-31 (16-9; 14-12; 16-10).
Tehnicianul echipei Corona Braşov, Alin Bondar, a apreciat jocul elevelor sale: „Sunt mulţumit de jocul fetelor, chiar şi de foarte multe momente de joc. Diferenţa de scor s-a făcut de fiecare dată spre finalul reprizelor şi atunci şi-a spus cuvântul diferenţa de putere fizică şi experienţă”.
Antrenorul braşovean a subliniat faptul că cele două partide-test susţinute în ultimele zile la Cheile Grădiştei sunt foarte importante pentru pregătirea jucătoarelor şi pentru creşterea încrederii în forţele proprii. Multe dintre jucătoare sunt foarte tinere, este nevoie încă de lucru pe partea mentală, dar au demonstrat că fac faţă adversarilor de primă ligă.
Antrenorul Coronei a introdus în joc, din nou, trei garnituri diferite, în care au evoluat toate jucătoarele din lot, mai puţin Ana-Maria Văcăriu şi Diana Diaconu, care au fost menajate însă contra HC Zalău.
Pentru CSM Corona Braşov au marcat: Raissa Marin 7 goluri; Monica Bărăbaş 5; Cristina Iordachi 5; Carla Lăcătuş 5; Jelena Terzic 4; Sarah Darie 2; Valentina Soreanu 2; Szidonia Ordog 2; Flavia Munteanu 1; Diana Golanu 1.