Editia 8166 - 19 apr 08:24

FOTBAL - LIGA II

„Set” cu Hărmanul, dar în continuare probleme în defensivă

Publicat la 10 februarie 2016

„Stegarii” au învins cu 6-3 echipa antrenată de Claudiu Ionescu, însă nevoia aducerii unui stoper se face tot mai mult simţită

FC Braşov – AFC Hărman 6-3 (4-1)
Au marcat: Avram, Rusu, Coman, H. Popa, Alupoaie - Boţia, Plumb, Francis.
FC Braşov: Mutu – Vagner, Istrofor, Idor, Săftescu – Avram, Pană, Codoban, Coman – Andor, Rusu. După pauză au intrat: Căucă (Tănase) – Vagner, Istrofor, Rusu, Negotei – Cerlincă, Alupoaie, V. Munteanu, H. Popa – Ene, Matei.
AFC Hărman: Torok – Ilaşi, Mândru, Ioniţă, Pavel – Codreanu, V. Ion – Plumb, C. Ionescu, Boţia – Lupu. După pauză au intrat: Neagoe şi Francis.

După anularea amicalului cu Unirea Jucu, pentru FC Braşov a urmat un nou test, de această dată în compania vecinilor de la AFC Hărman. Elevii lui Mihai Stere au reuşit un nou festival ofensiv, la fel ca la precedenta partidă de verificare înscriind nu mai puţin de şase goluri, partea mai puţin fericită fiind însă jocul în apărare, unde se simte din plin criza de stoperi. „Stegarii” au înscris rapid prin Avran, iar Rusu a făcut 2-0 după 20 de minute de joc, oaspeţii reducând din diferenţă imediat prin fostul junior al „galben-negrilor”, Vlad Boţia. Până la pauză însă, băieţii s-au desprins lejer, prin golurile lui Coman şi acelaşi Rusu. Petre Plumb a redus din nou din handicap după 10 minute de la reluare, iar nou intratul Francis a făcut ca diferenţa să fie la un moment dat doar de un gol. Horia Popa şi Alupoaie au reuşit însă să majoreze scorul în ultimele clipe ale partidei, consemnând o nouă victorie cu goluri multe pentru gruparea de pe Tineretului. „Bineînţeles că mă bucur că marcăm goluri multe, dar sunt nemulţumit pe de altă parte că şi încasăm. Acest aspect confirmă dorinţa mea de a aduce încă măcar un fundaş central şi sperăm să rezolvăm acest aspect cât mai repede, pentru că se apropie startul campionatului”, a declarat la final Mihai Stere, antrenorul lui FC Braşov. „Stegarii” mai au programate două jocuri amicale, cu CS Baloteşti şi Chindia Târgovişte, ambele în deplasare. „Am evoluat împotriva unui adversar valoros, de liga a doua şi sunt bucuros că am reuşit să marcăm trei goluri. Pe de altă parte, am putut vedea minusurile pe care încă le avem şi pe care sperăm să le eliminăm până la debutul campionatului. Se încălzeşte vremea şi ne vom putea pregăti pe un teren bun la Hărman, ceea ce va fi un plus pentru noi”, a spus şi Claudiu Ionescu, antrenorul-jucător al celor de la AFC Hărman, echipă care astăzi se va duela la Tărlungeni cu Unirea Slobozia, de la ora 10.30.

Veni, vidi, vici
Un moment inedit al partidei s-a petrecut după jumătatea celei de-a doua reprize, când la teren şi-a făcut apariţia o posibilă viitoare achiziţie a hărmănenilor. Jucătorul de culoare Francis Agbleta (foto) a ajuns la baza ICIM însoţit de un apropiat al staff-ului lui AFC Hărman, în timp ce posibilii săi viitori se apropiau pe tabela de marcaj de adversari.

Fotbalistul s-a schimbat pe banca de rezerve, a fost introdus în teren după care a marcat imediat pentru 3-4. Originar din Ghana, Francis Agbleta are 27 de ani şi se află în România de aproape 7 ani, evoluând între timp pentru FCM Târgovişte, Oţelul II Galaţi, Politehnica Galaţi, Olimpia Râmnicu Sărat, Bucovina Rădăuţi, FC Olt Slatina şi Dacia Unirea Brăila.