Simone Tempestini a câştigat Trofeul Serus

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 24 aprilie 2018

Număr record de participanţi, 110

Simone Tempestini a câştigat Trofeul Serus, prima etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă Dunlop 2018, obţinând cel mai bun timp al fiecărei manşe disputate. Campionul mondial de raliuri al juniorilor din 2016 a pilotat la Râşnov un Radical SR4, vehicul cu care a câştigat anul trecut şi Trofeul Teliu. Ceilalţi doi clasaţi pe podiumul Trofeului Serus au oferit un duel incitant, Andrei Dumitrescu obţinând al doilea loc după ce l-a devansat pe Lucian Răduţ cu doar 0.024 secunde.
Prima etapă a noului sezon de viteză în coastă a stârnit foarte mare interes, atât în rândul concurenţilor cât şi al spectatorilor. Trofeul Serus 2018 a avut pe lista de înscrieri un număr record de 110 sportivi, printre care multe nume-surpriza. Iar vremea frumoasă a adus foarte mulţi spectatori pe marginea traseului de pe Valea Cetăţii, aşa că erau întrunite condiţiile propice unui weekend reuşit. Pentru prima dată în istoria campionatului, în etapa de la Râşnov au concurat şase maşini ale categoriei D/E, maşini dezvoltate special pentru competiţii de viteză pe circuit sau traseu montan.
Cu una dintre acestea, un Radical SR4, Simone Tempestini a dominat întrecerea, obţinând cel mai bun timp al fiecăreia dintre cele 8 manşe cronometrate, fără a avea vreo presiune a unui rezultat.
Locul doi al clasamentului OPEN a oferit cel mai interesant duel al weekendului, deşi s-a dat cu „arme” diferite. Pe parcursul zilei de sâmbătă, Lucian Răduţ a obţinut timpi mai buni decât Andrei Dumitrescu în toate manşele, mai puţin în ultima de antrenament, atunci când ordinea s-a inversat. Pilotând un monopost Tatuus, Dumitrescu a fost mai rapid în prima manşă de concurs de duminică cu doar 0.290 secunde decât Rădut. Acesta din urmă, a mers la limită în manşa secundă de concurs, ajungând cu al său Mitsubishi Lancer Evolution la finish într-un timp mai bun cu 0.266 secunde decât rivalul său. Având în vedere că clasamentul final se constituie în urma cumulării timpilor de pe cele două manşe de concurs, Dumitrescu a obţinut locul secund cu un avans de doar 0.024 secunde!

Patru foşti campioni naţionali de raliuri plus Dani Oţil, la start
Pe lângă Simone Tempestini, alţi trei foşti campioni naţionali de raliuri au participat în Trofeul Serus: Dan Gîrtofan, Vali Porcişteanu şi Titi Aur.
Septimiu Mărghitaş (Seat Leon) a câştigat categoria maşinilor cu două roţi motrice (F2) după o luptă palpitantă cu Andrei Şerban (Skoda Fabia).
Octavian Ciovica (Mitsubishi Lancer Evolution) a învins în cadrul grupei N, devansându-i în ambele manşe de concurs pe Istvan Soos (Şubaru Împreză) şi Ion Nicolae (Mitsubishi Lancer Evolution). Un al doilea Radical SR4 a fost pilotat în cadrul Trofeului Serus de Dani Oţil (locul 22 al clasamentului general). Acesta este vehiculul pe care Oţil îl va folosi pe parcursul sezonului de viteză în coastă, etapa de la Râşnov însemnând începutul acomodării.
Campionul en titre al categoriei vehiculelor istorice din ultimii trei ani a schimbat maşina pentru sezonul 2018. Cătălin Cedric Ghigea a trecut de la Alfa Romeo Alfetta GTV la un De Tomaso Pantera din 1972 recent restaurat, cu care a câştigat fără drept de apel prima etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă pentru Vehicule Istorice. Ghigea a parcurs traseul de pe Valea Cetăţii în 2m11,022s.
În acest weekend s-au disputat şi primele două etape ale Campionatului Naţional de Viteză în Coasta Divizia 2. Gheorghe Eugen Şchiopu (VW Golf GTI) a câştigat ambele runde ale „ligii secunde”, având un avans maxim de puncte. De fiecare dată, Şchiopu a fost urmat de Barna Bedo (BMW M3) şi de Bogdan Ioan Rusu (Renault Clio).
Următoarea etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă Dunlop se va desfăşura la Teliu, judeţul Braşov, în zilele de 19 şi 20 mai 2018.