Editia 8171 - 26 apr 20:25

Spaniolii plângeau, românii jubilau

Publicat la 18 martie 2006

După 20 de ani, Steaua, din nou la Sevilla, nu în finala lui „C1”, ci în „Cupa UEFA”, un meci în care viteziștii și-au pus multă speranță

După 20 de ani, Steaua, din nou la Sevilla, nu în finala lui „C1”, ci în „Cupa UEFA”, un meci în care viteziștii și-au pus multă speranță. Era manșa a doua a sferturilor de finală, din UEFA, după ce cu o săptămână în urmă, ca și cu un an înainte, cu Villareal, a fost 0-0. Steliștii aveau două din trei variante pentru a merge mai departe în sferturi. Victoria și egalul cu gol înscris. De pe aceste coordonate a început partida de pe al doilea stadion andaluzian. În tribună, puțină lume, poate cei mai înfocați susținători ai gazdelor, numai vreo 15.000, din care circa 1.000 de români, de prin Spania. Timpul bun pentru fotbal, terenul acceptabil. Spaniolii încep mai bine și cel mai reprezentativ om al acestora, Juaquin, în minutul 8 trimite o ghiulea din 16 m, care trece razant cu transversala. După patru minute, Ghionea primește un balon din corner și trimite cu capul din 8 m, la vinclu, dar Contreras respinge în corner. În minutul 14, Dorin Goian oprește o acțiune începută de Tardelli, care trimite în cross, un balon pe stânga. Bănel Nicoliță scapă și la centrarea lui Paraschiv, șutează din 6 m, dar mingea se plimbă prin fața porții. Portarul stelist Carlos, se evidențiază în minutul 20, când scoate în extremis de sub transversală, o minge trimisă de Robert, din 6 m. același Robert, nemarcat, trimite o boltă din 10 m, dar balonul ocolește poarta. Prima repriză găsește o formație stelistă, cu un joc reținut, dar și cu o surpriză, Petre Marin, care l-a marcat strict pe cel mai puternic atacant al gazdelor, Joaquin. La reluare, steliștii își dau seama că pot mai mult. Insistă și în minutul 54, Rădoi recuperează un balon, îl vede pe Bănel, căruia îi trimite mingea, și cu un sprint irezistibil, deși talonat de Juanito, înscrie plasat. Era 0-1 și meciul curgea în favoarea bucureștenilor. Coach-ul sevillian face două schimbări, trimițând în teren doi jucători de forță, pe Xisco și Dani, dar numai peste trei minute, în minutul 61, cel mai productiv atacant al gazdelor, ripostează, îl lovește pe Nicolae Dică și vede roșu în fața ochilor. Din acest moment, șansele Stelei cresc simțitor pentru calificare. Ritmul echipei gazdă scade, dar nu înainte ca în minutul 74 să se producă panică în careul stelist: Meli, în careu, îi trimite lui Dani, care șutează, dar se opune Ogăraru, după care, Robert trimite în bară. Și cu asta, forțele spaniolilor s-au terminat. În teren a rămas o singură echipă, care în minutul 78 înscrie prin Victoraș Iacob, cu capul, din 6 m, la o centrare ca la carte a lui Dică, de pe stânga. Era 0-2 și publicul a început să părăsească stadionul, iar unii plângeau. Spaniolii nu mai pot atinge balonul, steliștii domină sfârșitul de meci, pentru ca în minutul 82, Bănel Nicoliță, eroul meciului, scapă de pe flancul stâng și din unghi îl învinge pe Contreras. Era 0-3 și totul era terminat. Miracolul fotbalistic românesc continuă. A fost prima victorie a Stelei în Spania, la încheierea celor 90 de minute de joc. Era victoria Stelei, după 20 de ani, când la Sevilla, Helmuth Dukadam a apărat patru lovituri de la 11 m. Este victoria care, după 17 ani, aduce două echipe românești în sferturile Cupei UEFA. Este victoria speranței în revigorarea fotbalului românesc.