Spectacol cu goluri multe şi o victorie „furată” în ultimul minut!

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 13 mai 2016

FC Braşov - Dacia Mioveni 3-3 ( 3-1)
Au marcat: Andor (14), Buga (21) şi Alupoaie (24), respectiv Năstăsie (44, 90 şi 90+2, ultimele două din penalty).
FC Braşov (antr. Adrian Szabo): D. Mutu - Ş. Moraru, Istrofor, M. Marin, Negotei - I. Manole, Al. Coman, Alupoaie (Livan ‘71), Andor - Rz. Avram (Sil. Pană ‘53), Mug. Buga (cpt.)(H. Popa ‘65).
CS Mioveni (antr. Iordan Eftimie): Oct. Popescu - Torişte, Vişa, Bg. Stoica (cpt.), Ed. Stoica - A. Popa (V. Mazilu ‘80), Gugu (Ayza ‘46), Biceanu, M. Galan (M. Vintilă ‘80) - Ed. Florescu, Năstăsie.

Atmosferă tristă aseară pe „Tineretului”, spectatorii, atâţi câţi mai vin la meci, dorind parcă să asiste la ultimele reprezentaţii ale favoriţilor. Acolo jos, pe teren, blazarea părea şi ea că se instalase între jucătorii celor două echipe, conştienţi şi ei că promovarea e un capitol terminat. Şi totuşi, pe un teren excelent, stegarii şi-au adus aminte că au de luat o revanşă după înfrângerea drastică (2-4) de acum două săptămâni de la Mioveni şi s-au instalat în terenul oaspeţilor.
Într-un interval de zece minute ei au marcat de trei ori, goluri superbe, goluri venite din faze gândite. Andor (14), Buga (21) şi Alupoaie (24) au dus scorul la un neverosimil 3-0! Oaspeţii, inexistenţi până atunci, au o tresărire de orgoliu, Năstăsie se întoarce cu Istrofor în spate şi îl execută pe Mutu, 3-1 (44). Repriza a doua începe cu o schimbare de efectiv, Pană în locul lui Avram, intenţiile lui Szabo de a conserva rezultatul fiind evidente. Şi aşa şi părea a fi. Ocazii au mai fost, dar puţine.
Finalul a fost apoteotic, două lovituri de la 11 metri, corect acordate, transformate de acelaşi Cosmin Năstăsie, fost jucător al Braşovului. Totuşi, ultimul penalty acordat, a fost precedat de un ofsaid mare la Mazilu, jucătorul faultat ulterior de Livan. În fine, un 3-3 spectaculos, dar care nu ajută pe nimeni, morala desprinsă din această partidă ducându-ne cu gândul că la omul sărac, nici boii nu trag.