Spectacol şi puncte în disputa cu maghiarii!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 28 octombrie 2014

Corona Braşov Wolves – Ferencvaros 2-1 (0-0, 1-1, 1-0)

Meciul dintre Corona Braşov Wolves şi Ferencvaros ar putea primi un premiu de frumuseţe pentru felul în care cele două echipe au jucat. A fost o dispută spectaculoasă, jucătorii ambelor echipe au patinat mult, iar gazdele au avut iniţiativa, fiind în nenumărate rânduri în preajma porţii adverse. Acolo au intervenit fie ratările imense, fie paradele portarului Budai care şi-a salvat echipa în dese rânduri. De cealaltă parte, Ferencvaros s-a apărat foarte bine şi a avut câteva ocazii mari, inclusiv una în care pucul expediat de Pal a lovit bara. După o primă repriză albă, partea a doua a adus două goluri. Mai întâi, a fost golul echipei maghiare cu 4 minute înainte de finalul reprizei, după foarte multe ratări ale lupilor: 0–1. Echipa braşoveană a reuşit însă să restabilească egalitatea, cu 47 de secunde înainte de expirarea timpului regulamentar al reprizei a doua, atunci când a înscris Peter Klouda (1-1). Golul care a înclinat definitiv balanţa acestui meci a fost înscris de Corona Braşov Wolves în min. 44:48, prin Pysarenko. Scor final 2-1 şi lupii aşteaptă acum derby-ul cu HSC Miercurea Ciuc care se va disputa la Braşov (astăzi, de la ora 19:15).

Maghiarii ţintesc intrarea în play off
„Am luptat pe toată durata meciului. Portarul a apărat foarte bine. Am condus cu un gol norocos însă în repriza a 2-a am primit un gol în ultimul minut şi în repriza a 3-a, după o greşeală individuală am primit al 2-lea gol. Am primit multe minute de penalizare însă am jucat foarte bine în 4 jucători. Echipa nu a făcut faţă efortului fizic intens. Personal sunt dezamăgit de jucătorii slovaci şi cehi care nu marchează golurile atât de necesare. Am pierdut la o diferenţă de un gol, dar mergem mai departe. Obiectivul nostru în acest sezon este intrarea în play off şi pentru aceasta avem în vedere aducerea unor jucători noi”, a declarat după meci Szakasc Ferencz, antrenorul lui Ferencvarosi.

Jerry se bucură de victoria împotriva unei echipe bune
„Azi am câştigat un meci dificil. Am jucat împotriva unei echipe cu o apărare foarte bună. Părea că nu vom găsi drumul spre gol. Am avut foarte multe ocazii însă ocaziile nu aduc puncte. Nu multe echipe reuşesc să întoarcă scorul de la 0-1 la 2-1 şi să câştige, însă noi am reuşit acest lucru şi asta înseamnă mult. Munca noastră nu este una uşoară însă ne străduim şi mergem mai departe ca o echipă. Ferencvaros este una dintre cele mai bune echipe cu care am jucat, formată din jucători tehnici care ştiu să joace în inferioritate numerică. Sunt bucuros că am câştigat acasă”, a spus la rândul său Jerry Andersson, antrenorul Coronei Wolves.