Editia 8166 - 19 apr 17:34

FOTBAL – LIGA 3

SR a ratat o nouă șansă de a urca pe locul secund

Publicat la 12 aprilie 2021

Băieții lui Liviu Nicolae rămân, însă, la mâna lor în cursa pentru o poziție de baraj

SR Braşov a ratat șansa unei victorii care să o urce pe poziția secundă a Seriei a 5-a din Liga a 3-a, remizând pe teren propriu, scor 1-1 (1-0) cu KSE Târgu Secuiesc. Elevii lui Liviu Nicolae au început perfect, cu gol Elek în minutul 4, însă oaspeții au egalat la cinci minute după pauză, prin Kanyo.

„Am început jocul aşa cum ne doream. Am marcat repede. Din păcate, nu reuşim să fim mai responsabili în momentele în care avem mingea şi apar probleme. Nu avem răbdare să construim. Pentru unii jucători, probabil presiunea e prea mare. Cât timp nu eu existat discuţiile despre locul secund şi particiarea la baraj, aveau un alt randament. Probabil, ne lipseşte experienţa şi asta se vede în joc. Luăm goluri pe care nu le pot caracteriza. Sunt prea multe greşeli neforţate, care arată exact această lipsă de experienţă. Totuşi, aceste jocuri ne ajută să creştem. Mergem înainte, ne continuăm drumul. Faptul că această echipă a continuat este şi meritul jucătorilor, care au acceptat să îmbrace acest tricou în aceste condiţii dificile. Eu am pretenţii mari de la ei, dar ştiu că fac totul şi dau totul pe teren la antrenamente şi în meciuri. Când am plecat la drum, nu mulţi se gândeau că vom fi în această situaţie, să ne luptăm pentru locul secund. Mai avem trei meciuri, vom da totul, dar dacă nu vom prinde acest loc secund nu va fi o tragedie. Viaţa nu se opreşte aici”, a declarat, la final, antrenorul SR-ului, Liviu Nicolae.

Cu 23 de puncte, „galben-negrii” se află pe locul trei în Seria a 5-a, însă celelalte rezultate ale etapei îi ajută din nou, CS Blejoi (locul 2) remizând la CSO Plopeni, iar Sepsi OSK 2 pierzând la Râșnov. De altfel, SR-ul va întâlni echipa prahoveană în următoarea rundă, într-o adevărată „finală” pentru al doilea loc de baraj.