FOTBAL – LIGA 3

SR-ul, remiză albă pe terenul lui Sepsi 2

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 30 august 2021

SR Brașov a început campionatul cu o remiză, scor 0-0, pe terenul echipei secunde a lui Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Partida a stat sub semnul echilibrului, cu destule momente cu nervi și intrări la limită.

În prima parte, Achahbar, renegat de Leo Grozavu, a ratat singura ocazie importantă, iar cu un minut înaintea pauzei, Tușa a ieșit de pe teren serios accidentat la gleznă, după un falult al lui Cenk.

Cea mai mare șansă de gol a meciului i-a aparținut lui Răchișan, în repriza secundă, „motorul” echipei lui Tiberiu Ghioane în acest debut de sezon scăpând singur cu portarul, în minutul 69, iar execuția sa ratând de puțin ținta. Spre final, gazdele, pregătite de Alexandru Andrași, au căutat mai mult să forțeze golul, dar poarta lui Căucă a fost încercată doar cu șuturi de la marginea careului sau de la distanță, fără vreun efect pe tabelă.

„A fost un joc echilibrat şi cred că rezultatul este unul echitabil. Adversarii au folosit şi jucători de la prima echipa, dar ne-am ridicat la nivelul jocului şi plecăm cu un punct de aici. Răchişan a greşit de puţin ținta la acea fază, dar nu ne putem supăra pe el. Face un efort extraordinar! Urmează un nou meci cu un satelit, dar ne vom pregăti bine şi vom încerca să obţinem victoria”, a declarat, la final, antrenorul Tiberiu Ghioane.

Gazdele nu au permis accesul spectatorilor, din cauza faptului că meciul s-a disputat pe terenul doi al Stadionului Municipal, unul care are doar 63 de locuri pe scaune.