Start fără punct

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 08 august 2022

FC Braşov a pierdut primul meci al sezonului, contra celor de la CSC Şelimbăr

FC Braşov a piedut deplasarea de la Râmnicu Vâlcea, contra sibienilor de la CSC Şelimbăr, scor 1-0 (0-0), în prima etapă a ligii secunde. Golul gazdelor a fost marcat de Lucian Buzan, în minutul 49, cu un şut din  12 metri.
Bulgarul Angelov a pus în pericol poarta gazdelor, dar de fiecare dată portarul a fost la post.
După golul sibienilor, în minutul 61, Spătaru a prins un şut puternic, puţin pe lângă poartă. În minutul 74 Chică Roşă a lovit transversala după o lovitură puternică de cap, în urma unei centrări de pe partea stângă a lui Dumbravă. După doar un minut Iorga a prins un şut bun din 16 metri însă mingea s-a dus puţin peste poartă.
„Supărător este rezultatul, am ratat 4-5 situaţii mari, am avut şi o bară. Am primit gol la primul şut pe poartă al celor de la Şelimbăr. În repriza a doua am controlat meciul de la un capăt la altul. Sunt bucuros pentru multe momente bune ale echipei noastre. Nesperat pentru mine, am avut multe situaţii. Nu mă aşteptam să producem jocul acesta aşa bun. Am avut un cuplu de fundaşi centrali, Marc-Fustar, care au jucat pentru prima dată împreună. Una peste alta a fost un joc bun, care mă mulţumeşte. Mă nemulţumeşte tare rezultatul. Sunt 3 puncte care contează enorm. Îmi pare rău pentru situaţiile ratate, pentru ocaziile pe care le-am avut. Am avut şi două penalty-uri care cred eu că au fost evidente. Nu mai contează că noi am avut ocazii, tot ce contează acum e rezultatul. Una dintre puţinele greşeli făcute ne-a costat foarte mult”, a spus la finalul meciului Dan Alexa, antrenorul lui FC Braşov.

CSC Şelimbăr – FC Braşov 1-0 (0-0)
FC Braşov: Micu - Burlacu (Chică-Roşă min.58), Fustar, Marc (Negrean min. 89), Dumbravă - Sorsa, Lazăr, Iorga (Oltean min. 83) - Lambrinoc (Dan Spătaru min 58), Angelov, Saim Tudor (V. Constantin min. 83).