SCRIMĂ

Ştefania Lopătaru, surpriza Coronei la Cupa României de spadă U17

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 27 sepembrie 2021

Timp de patru zile (23-26 septembrie), Sala de Scrimă „Ana Pascu” din Bucureşti a fost gazda întrecerilor Cupei României la spadă pentru cadeţi şi juniori.
Prima zi a adus bucurie braşovenilor, prin cupa câştigată de sportiva Coronei Braşov, Ştefania Lopătaru!
Sportiva Coronei a ocupat poziţia a doua în clasamentul final şi a concurat alături de 33 de spadasine, legitimate la 11 cluburi din ţară. În calificări, Ştefainia a trecut de prima grupă, înregistrând cinci victorii şi o înfrângere, pentru ca în grupa a doua să învingă în toate cele şase asalturi. Astfel, ea s-a calificat pe tabloul principal pe poziţia a 3-a. Au urmat eliminările directe şi finala disputată cu Ana Maria Muntean (LPS Bihorul Oradea). După o prestaţie bună, dătătoare de speranţe pentru viitor, Ştefania a pierdut cu 9-15 în faţa sportivei orădene.
„Ştefania a produs una dintre cele mai frumoase surprize la care ne puteam aştepta! Am sperat la o clasare cât mai bună, dar Ştefania ne-a depăşit aşteptările. Ne doream, în ciuda perioadei foarte scurte de pregătire, clasarea în primele 8. Pe măsură ce concursul avansa şi vedeam că se poate, am tras, am sperat şi iată că Ştefania a ajuns în finală! O felicit şi mă bucur că antrenamentele şi-au arătat roadele”, declară antenorul Robert Rigo.
CSM Corona Braşov a avut o singură sportivă înscrisă la această competiţie.