Stegarii au eliminat specialista ultimelor ediţii din această competiţie!

Au marcat: Aganovici (12), Rada (17-aut), Surdu (90- pen)/ Piccolo (55- pen)
FC Braşov (antr. Alex. Pelici): Mutu- Străuţ, Machado, Oltean, Da Silva (71 Cr. Ionescu) - Tătar, Aganovici, Mateiu, G.Păun (62 I.Popa )- Surdu, Andrei Cristea (82 Santos).
CFR (antr. Petre Grigoraş): Felgueiras- Maftei (45 Maah), Piccolo, Rada, Camora-  Djokovici, Sepsi, Muniru, Deac (73 Gabionetta )- Batin, Fl. Costea (80 Al. Păun).
A arbitrat: Marcel Bârsan (Bucureşti)
Asistenţi: Mircea Grigoriu (Bucureşti) şi Bajko Barna (M.Ciuc).

Debut exploziv pentru oaspeţi cu patru ocazii mari de tot, trei dintre ele din poziţii suspecte de ofsaid sau la limita lui. Contrar evenimentelor din teren, primii care au marcat au fost braşovenii. Tătar a centrat bine de pe dreapta şi Aganovici a venit prompt la întâlnire şi a trimis cu capul la colţul lung, 1-0 (12).
Cinci minute mai târziu, avantajul stegarilor s-a dublat. Serginho Da Silva a centrat în mijlocul careului de unde Rada şi-a trimis tot cu capul, mingea în propria poartă, 2-0.  La acest scor, Păun a scăpat singur cu portarul advers, dar Felgueiras i-a parat şutul, oricum unul nu prea convingător.
Clujenii s-au aruncat în atac, Costea a mai avut o ocazie mare, dar Olteanu a apărut miraculos pe linia porţii, salvând (38). O repriză cu CFR-ul mai prezent în terenul advers, dar cu Braşovul extrem de eficient, două ocazii, două goluri. O evoluţie. O primă parte în care am văzut o formaţie gazdă, relaxată, cu un joc aerisit, împotriva unei echipe, cea a Clujului, care continuă pe panta descendentă pe care s-a înscris de la începutul sezonului. Repriza a doua a început cu Clujul în atac, Serginho a „bâlbâit” o minge, Maah a preluat şi a fost faultat în careu de Mutu. Penalty transformat sigur de Piccolo, 2-1 (54).
În replică, Andrei Cristea a scăpat pe dreapta, a şutat dar mingea a fost blocată şi a căzut pe plasă (59). Finalul a găsit echipa gazdă masată în careu, dar acolo, la multitudinea baloanelor aruncate în disperare, Machado şi mai apoi Santos, au dominat spaţiul aerian. Pe contraatac, Romică Surdu a scăpat singur cu Felgueiras şi „SuperMario”
l-a faultat în careu. Penalty-ul a fost transformat cu emoţii, Felgueiras atinfgând balonul, 3-1 (90).  Două minute mai târziu, alt penalty. Djokovici l-a trântit în careu pe Popa, dar din păcate cel faultat a şutat pe lângă poartă! O victorie mare, o victorie pentru moralul echipei, dar şi a debutantului Pelici pe bancă. Este prima vitorie a braşovenilor din era „modernistă”, de la revenirea Clujului în elită!