Editia 8166 - 19 apr 04:19

FOTBAL - LIGA 1

Stegarii au marcat în prelungiri şi au „spart” ghinionul înfrângerilor de la Chiajna

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 06 aprilie 2015

A fost cea de-a patra partidă disputată de braşoveni pe terenul Concordiei, unde până ieri a pierdut de fiecare dată. Golul lui Leko din prelungiri a adus un punct mare braşovenilor

Concordia Chiajna - FC Braşov  1-1 (1-0)
Au marcat: Bucurică (26)/ Leko (90+1)
Concordia Chiajna: Matache - Al. Stan, Maftei, Lovin (83 Şt. Grigorie), R. Alves, Bucurică - Boldrin, Bruno Madeira (72 Dragarski), Grigorie - Dina, Florea (61 Serediuc). Antrenor: Marius Şumudică.
FC Braşov: Fl. Iacob - G. Matei, Novakovici, Goian, Leo, Cr. Ganea (66 Novak) -  Jurici, Zlomisici, Aganovici - Constantinescu (Şt. Moraru), L. Ganea (70 C. Ţâră).Antrenor: Vjekoslav Lokica
Arbitru: Iulian Călin, asistenţi: Octavian Şovre şi Mircea Orbuleţ.

Partidă atractivă ieri, la Chiajna, între două echipe „vecine” de clasament, locul 10 Braşovul, un loc mai jos Chiajna. Ele veneau după rezultate diferite în ultima etapă, în timp ce Chiajna a fost învinsă pe teren propriu de Ceahlăul, 0-1, Braşovul a bătut Dinamo, 1-0. Cele două echipe îşi împărţiseră victoriile în cele şapte partide bifate până acum, patru victorii Concordia, dintre care una, 4-3 sub Tâmpa, trei Braşovul, toate pe teren propriu. Oaspeţii şi-au dezvăluit primii intenţiile ofensive, dar şuturile lui L. Ganea (8 şi 11) nu-l puteau păcăli pe experimentatul Matache.  În replică, Boldrin este blocat la doi metri în faţa porţii lui Iacob, după o fază lucrată de Bucurică (12). Tot Bucurică, cel mai periculos adversar al stegarilor, cere penalty la duelul cu Matei (23). E drept, a fost acolo pusă neglijent o mână, dar nu se putea acorda 11 metri atât de uşor. În cele din urmă, Bucurică l-a bătut pe Iacob cu un şut de pe loc, tras de la aproximativ 25 de metri. Mingea a luat o traiectorie ciudată, ocolind parcă portarul şi s-a oprit în plasă, 1-0 (26). Braşovenii au încercat egalarea printr-o foarfecă a lui Goian (31), nereuşită însă şi o lovitură de cap „moale”, trimisă de Constantinescu (39). După „odihnă”, braşovenii au încercat să fie mai prezenţi în terenul gazdelor, în speranţa marcării unui gol egalizator. L. Ganea a finalizat dezamăgitor un contraatac promiţător iniţiat de Matei şi continuat de Constantinescu (60). La poarta cealaltă, Iacob prinde un şut slab tras de Boldrin (63). După ce Ţâră a căzut în careu (78), Goian a fost aproape de autogol, dar a prins Iacob (79). Aganovici avea să anunţe golul egalizator, a prins un şut năpraznic de la 25 de metri, dar Matache a respins în corner (84).  Acesta a venit când nimeni nu se mai aştepta, în minutele de prelungire, mai exact, 90+1. Iacob şi-a trimis toţi coechipierii spre careul lui Matache, a centrat lung şi dintr-un buchet de jucători balonul a ajuns la Leko, care deşi era căzut, a trimis în stânga lui Matache, lângă bară, 1-1! Gol venit din neant, dar extrem de util pentru acest punct obţinut pe terenul unei echipe bune.