Stegarii contabilizează înfrângeri pe bandă rulantă

Llullaku (3 şi 5)/ M.Constantinescu (88).
Gaz Metan (antr. D.Matei): Pleşca- Creţu, Muth, I.Cristea, Buzean- Llullaku, Todea, Tahar, C.Petre- Târnovan (79 Avram), D.Roman.
FC Braşov (antr. A.Szabo): Marinescu- Străuţ, D.Santos, Leko, Serginho- M.Constantinescu, B. Madeira (57 Vagner), Şt. Grigorie, Moraru (35 Enceanu), Aganovici- L.Ganea (15 Ţâră).
Arbitru: George Găman (Craiova).

Început negru pentru braşoveni, cu două goluri primite urgent, ambele marcate de Llullaku (min. 3 şi 5), cam după acelaşi scenariu. Fundaşii centrali, masivi şi foarte greoi, nu au avut reacţie în niciuna din fazele simple, cum sunt cu zecile într-un meci, atitudine care l-a făcut „mare” pe mijlocaşul gazdelor.  Două şuturi simple din interiorul careului, unul cu stângul, celălalt cu dreptul, 2-0 în primele cinci minute! Şi când vorba aceea, e să se aleagă praful, la câteva minute, Marian Constantinescu, cel mai bun om al stegarilor în tur, a ratat un penalty, trăgând în stânga lui Pleşca, dar previzibil. E drept, lovitura de la 11 metri fusese acordată gratuit, Grigorie având tiinţa obţinerii lui, la o fază la care l-a înduioşat pe Găman. Nu-i vorbă, brigada de arbitrii s-a revanşat în ultimul minut al primei reprize când a anulat eronat un gol perfect regulamentar (min. 43), marcat de Ţâră. Săracul atacant, după ce că marchează rar sau mai exact deloc, atunci când în sfârşit o face, nu e de acord arbitrul. Tot Ţâră avea să rateze o mare ocazie în debutul reprizei secunde (48), când după ce l-a scos pe Pleşca din poartă a trimis slab, permiţându-i lui Muth să salveze de pe linia porţii. În fine, Braşovul a reuşit să reducă din handicap spre final. Era minutul 88 şi M.Constantinescu, bine angajat pe culoar, s-a revanşat şi l-a „bătut” pe Pleşca cu un şut la colţul lung, 2-1. A fost prima victorie a Gazului în faţa Braşovului, dar după un meci în care după părerea noastră, stegarii s-au bătut singuri. Şi asta sub privirile lui Duşan Uhrin jr. antrenor dorit de Neculaie de la începutul anului viitor la echipă. Ştiţi vorba ceea, „chelului tichia de mărgăritar îi lipseşte”. Într-o vreme în care 14 (!) jucători şi-au depus memorii pentru a-şi primi drepturile băneşti, când antrenorii şi personalul auxiliar e neplătit de un an de zile(!), şeful grupării caută în zare după un antrenor, care culmea, mai este şi recunoscut ca unul scump! Oricum, conform celor prezenţi în preajma sa la meci, gândul cehului e mai mult de a nu da curs ofertei, decât să o accepte. Şi la cum bate vântul prin vistieria Steagului, nici nu e de mirare.