FOTBAL - LIGA II

„Stegarii”, la turaţie minimă în startul returului

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 12 decembrie 2016

Cu doar un punct în jocurile cu Sepsi şi Juventus, pentru FC Braşov întreruperea campionatului a venit la fix, lotul având nevoie de întăriri în pauza de iarnă pentru a ataca apoi locul al doilea

Juventus Bucureşti - FC Braşov 2-1 (1-0)
Au marcat: Buhăescu (4), Chipirliu (86) / Grigorie (53)
Juventus: R. Stoian - Wallace, Il. Morariu, Beţa, Carabela - Băjenaru, Val. Bărbulescu (cpt.) - Dr. Florea, Bustea (46 Chipirliu), Călinţaru (76 Stoenac) – Buhăescu. Antrenor: Daniel Opriţa.
FC Braşov: Fl. Iacob (cpt.) - Băjan, Poverlovici, I. Şerban, Ct. Stan - L. Manole, P. Iacob, Vl. Munteanu (68 Cordoş), Goge – Grigorie - Istrati (80 H. Popa). Antrenor: Cornel Ţălnar.

FC Braşov a pierdut ultimul joc din acest an, fiind învinsă cu 2-1 de liderul Juventus Bucureşti, care s-a distanţat astfel la 7 puncte în fruntea clasamentului.
Mai mult, UTA Bătrâna Doamnă a învins, scor 1-0, pe Foresta Suceava şi a urcat pe locul secund, lăsând formaţia de sub Tâmpa în afara locurilor de promovare peste iarnă.
Bucureştenii au început tare meciul cu „stegarii”, iar presiunea de debut s-a concertizat prin golul lui Buhăescu, cap din apropiere după o centrare a lui Călinţaru (4). Marcatorul golului avea să fie la finalizare şi la următoarea ocazie a gazdelor, iar foarfeca sa laterală a fost respinsă în corner de Iacob (11). Chiar dacă băieţii lui Daniel Opriţa au mai scăzut din turaţie, „stegarii” au fost apatici în prima parte a jocului, iar Manole a fost neinspirat la executarea fazelor fixe, portarul Stoian neavând vreo emoţie până la pauză.

Un moment de inspiraţie n-a fost de ajuns
Tot la o fază fixă avea să vină şi golul „galben-negrilor”, la 8 minute de la reluare, când Goge a executat în primă fază în zid, apoi a trimis o „torpilă” în transversală, Istrati a reluat cu capul până la Grigorie, care a egalat. Imediat, Băjenaru a prins un şut excelent, însă Iacob a demonstrat constanţă şi siguranţă şi a respins, iar apoi nou intratul Chipirliu a dat şi el emoţii defensivei lui Ţălnar, fiind blocat în ultima clipă. Opriţa şi ai lui au cerut cu vehemenţă, cu 6 minute înainte de final, penalty la Cordoş (85), „centralul” Colţescu a lăsat jocul să curgă, însă Chipirliu a făcut imediat 2-1 după o pasă a lui Băjenaru. „Păcat că am pierdut din nou pe final de joc. Ne-am ales cu doar un punct după primele două etape din retur. Trebuie să ne întărim pentru sezonul de primăvară şi sperăm să readucem echipa în Liga I”, a declarat Cornel Ţălnar, antrenorul „galben-negrilor”.

Opriţa a provocat din nou, „Papa” a răspuns
La finalul jocului, antrenorul lui Juventus, Daniel Opriţa, a atacat din nou gruparea „stegară”, spunând ca elevii lui Cornel Ţălnar au jucat pentru a obţine un rezultat de egalitate şi a afirmat ironic ca FRF ar trebui să acorde trei puncte lui FC Braşov, pentru că „au ajuns o dată în careu”. Cornel Ţălnar a răspuns şi de aceasta data afirmaţiilor lui Opriţa. „Lui Opriţa nu vreau să îi răspund pentru că nu ştiu în ce calitate vorbeşte. De maseur, poate. El nu e antrenor. El cară chelenul la echipă. Să discute cu maseurii mei.  Am crezut că e băiat cu capul pe umeri. Îmi pare rău pentru el, mi-a fost şi jucător. Nu mai ştie ce înseamnă respectul. Eu am spus doar că meciul, derby al Ligii a 2-a, ar fi trebuit transmis la TV. Apoi, el s-a apucat să spună tot felul de prostii despre FC Braşov”, a declarat Ţălnar după meci.

14. CSM Râmnicu Vâlcea     19     4     7     8     17-21     19     -8
15. ASU Politehnica Timişoara     19     4     5     10     22-35     17     -16
16. CS Baloteşti     18     3     4     11     19-36     13     -14
17. Unirea Tărlungeni     19     2     5     12     16-37     11     -22
18. Metalul Reşiţa     19     3     1     15     18-43     10     -17
19. Şoimii Pâncota     0     0     0     0     0-0     0     0
20. ACS Berceni     0     0     0     0     0-0     0     0