FOTBAL – LIGA II

„Stegarii” nu găsesc victoria

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 06 martie 2017

FC Braşov a remizat la Dunărea Călăraşi şi a rămas în spatele contracandidatelor la locul secund

Dunărea Călăraşi – FC Braşov 1-1 (1-1)
Au marcat: Ţîră (43) / P. Iacob (28)
Dunărea Călăraşi: Lungu - Ţenea, Matei, Şandru, Kanda - Preoteasa, Cristea, Danciu, Ciocâlteu (55 Puşcaş)- Balint (10 Ţîră), Avram (84 Cincă).
FC Braşov: Fl. Iacob - Băjan, Ichim, Şerban, Stan – Tripşa (54 Cristil), P. Iacob, Vl. Munteanu, Goge (72 Enceanu) - Grigorie - Istrati (65 Sburlea).

FC Braşov a terminat la egalitate jocul din etapa a 23-a din Liga a 2-a, 1-1 pe terenul celor de la Dunărea Călăraşi, rămânând pe locul al cincelea în clasament şi pierzând din nou un „tempo” ]n lupta pentru promovare. „Stegarii” au deschis scorul prin Paul Iacob, care a insistat foarte bine şi a reluat cu capul o pasă venită de la Istrati, care la rândul lui a fost servit de Tripşa, din lovitură liberă (minutul 28). Până la pauză însă, Ţîră, intrat în locul lui Balint, accidentat, a profitat de o nesincronizare pe axul central al apărării „galben-negrilor” şi a rămas singur cu Florin Iacob, a egalat cu un şut sec. „Am făcut o primă repriză destul de bună. Totuşi, nu am reuşit să profităm de avantajul pe care l-am luat pe tabelă după reuşita lui Paul Iacob. Am încasat un gol cum numai noi putem lua, pe greşeli greu de înţeles. În partea a doua, gazdele au echilibrat jocul. Din păcate, am pierdut două puncte de care aveam mare nevoie şi care ne-ar fi ajutat enorm. Avem acum două săptămâni în care putem să îi integrăm pe fotbaliştii care au venit acum, unii fiind în urmă şi cu pregătirea (în etapa următoare FC Braşov va câştiga cu 3-0 confruntarea cu Unirea Tărlungeni, grupare care s-a retras din campionat - n.r.). Campionatul se joacă, facem tot ce putem pentru a rămâne în cărţi. Luptăm până în ultima etapă”, a declarat antrenorul Cornel Ţălnar. În etapa următoare, FC Braşov nu va evolua, urmând a-şi trece în cont o victorie la masa verde, după ce Unirea Tărlungeni s-a retras din campionat, iar peste două săptămâni se va deplasa la UTA Bătrâna Doamnă.