FC Braşov s-a „împiedicat” inexplicabil de o codaşă a clasamentului

FC Braşov: Căucă - Letan, Hlinca, Poverlovici, Perju - Buga (cpt.) (71 Ianc), V. Munteanu, Moraru, Codoban (60 D. Ene) -  Rusu, M. Matei (81 H. Popa). Antrenor: Adrian Szabo.
FC Bihor: Nagy - Remeş, Mintaş, Ţoca (60 Trabalka), Chira, Arsene - A. Maria (46 Mangra), Haş, Ferik (69 Ember), Andor (cpt.) – Şulea. Antrenor: Gheorghe Silaghi.
Au marcat: M. Matei (20) / Ember (93)
Cartonaşe galbene: Letan (92)/ Ţoca (9), Andor (13), Ferik (37), Ember (86)
Arbitri: Andrei Lucian Ţiţii (Sibiu); Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea) şi Marian Truţă (Şirineasa).
Min. 90+2 1-1 Ember marchează un gol nesperat pentru bihoreni, din lovitură liberă, de la 17 metri, direct în vinclu.
Min. 20 1-0 Matei şutează de la 20 de metri, imparabil pentru portarul oaspeţilor.

FC Braşov a dezamăgit din nou pe teren propriu, încurcându-se de o echipă care nu acumulase niciun punct în primele trei etape ale campionatului.
„Galben-negrii” au controlat în mare parte jocul, iar pe lângă golul lui Marius Matei au mai avut câteva situaţii bune de gol, care însă au nu au fost fructificate, iar bihorenii s-au „răzbunat” în prelungirile partidei. După ce s-a încălzit cu un şut respins de Nagy (17), Matei a lovit excelent o minge „săltată”, pe care a trimis-o la colţul scurt, deschizând scorul (20). Meciul putea fi închis încă din minutul 27, când după o combinaţie de efect între Codoban şi Buga, acesta din urmă l-a servit excelent pe Rusu, care a reluat „la firul ierbii”, trimiţând puţin alături. Deşi oaspeţii au început extrem de timid partea secundă, „stegarii” au făcut inexplicabil un pas înapoi, permiţându-le orădenilor să se apropie de poarta lui Căucă prin cornere sau lovituri libere. Mai mult, băieţii lui Szabo s-au jucat cu ocaziile, Rusu trimiţând un „lob” ce a lovit transversala, iar Matei fiind blocat de portarul Nagy. Şi... când toată lumea aştepta fluierul de final, Letan face un fault la marginea careului, rezerva Ember execută peste zid şi face inutil plonjonul lui Căucă. „Tocmai de aceea l-am introdus în repriza secundă, pentru faze fixe. Ştiam că ne aşteatpă un meci greu, dar ştiam şi că braşovenii stau mai rău la capitolul fizic, spre finalurile meciurilor. În ultimele 20 de minute am câştigat multe dueluri unu la unu, am fost echipa mai motivată şi cu un pic de noroc am fost şi răsplătiţi până la urmă”, a spus la final antrenorul birhorenilor, Gheorghe Szilagy. De partea cealaltă, Adrian Szabo consideră că principala cauză a semieşecului este retragerea pe care elevii săi au ales să o facă pe parcursul părţii secunde. „În prima repriză nu am jucat deloc ceea ce am pregătit. În partea a doua, nu am avut un jucător care să spună stop faulturilor în propria jumătate şi cornerelor. Sincer, golul se anunţa. Nu vreau să mai amintesc de ocaziile noastre, pentru că jocul asta aşteaptă, greşeli, dezorganizare, retragere. Mai mult, nu am împins jocul aşa cum mi-aş fi dorit prin schimbările efectuate, ba mai mult, ne-am retras”, a declarat tehnicianul stegarilor. Acesta a mai precizat că îşi doreşte victoria în meciul de Cupă împotriva celor de la CFR Suceava, prilej cu care foarte probabil va introduce şi jucători care au evoluat mai puţin în acest debut de campionat.