Editia 8169 - 24 apr 08:46

FOTBAL – LIGA 2

Stegarii sunt neînvinşi şi continuă să viseze frumos după victoria contra Chindiei

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 04 octombrie 2016

Dacă în campionat lucrurile merg strună, Cornel Ţălnar dorind să continue neînvins în liga 2, în meciul din Cupa României de la Sf. Gheorghe cu Sepsi, „Ţânţarul” va miza pe cei mai puţin folosiţi şi pe tineri, dorind să menajeze titularii

FC Braşov s-a temut mult de această întâlnire cu Chindia. Poate pe undeva din pricina jocurilor din sezonul trecut, poate pentru că dâmboviţenii veneau „răniţi” după înfrângerea surprinzătoare de etapa trecută, 0-2 pe teren propriu cu Mioveniul sau pur şi simplu pentru că Martac, Cherchez şi ceilalţi jucători ai Chindiei, formează o echipă pe cât de imprevizibilă, pe atât de valoroasă, care se bate, ca şi FC Braşov, pentru un loc sub soarele ligii I. Am văzut prime 30 de minute de lecţie de fotbal, cu precădere pentru o echipă gazdă. Agresivitate, implicare în joc, spirit de sacrificiu şi multă, multă determinare. E drept nu s-a marcat în prima repriză, una în care Chindia a făcut doar figuraţie, dar nu din vina ei neapărat, nu a fost lăsată de adversar să joace! Paradoxal, după eliminarea fundaşului Ispas pentru cumul de cartonaşe galbene (37) stegarilor le-a fost parcă teamă să atace. Ba mai mult, oaspeţii au avut două ocazii monumentale, la una din ele Florin Iacob având o intervenţie decisivă.
La un eventual 1-1, cu douăzeci de minute înainte de final, stegarii ar fi avut o misiune dificilă. Grigorie, sau „nea” Fane cum ne place nouă, „răutăcioşilor” să-l mai strigăm, a fost eroul Steagului. Mai întâi a făcut 1-0 când a preluat pe piept în careul mic, la o fază când 9 din 10 jucători dădeau direct, executând portarul cu o lovitură de cap cu efect. Apoi a desenat o parabolă pentru voleul lui „Prâslea” Manole, care a marcat un gol ce poate fi oricând inclus în categoria celor pentru genericele TV, 2-0.
Rezultat magnific în economia clasamentului, stegarii cocoţându-se pe 2, la un punct după Juventus şi la două de Foresta Suceava, echipă pe care FC Braşov urmează să o întâlnească după deplasarea de la Rm. Vâlcea. Apropo de adversari, nu e de colo faptul că FC Braşov a „bătut” patru echipe adverse din primele şase clasate!
Mâine, în meciul de Cupă de la Sf. Gheorghe, Cornel Ţălnar va trimite în teren „jucătorii care au fost mai puţin utilizaţi pentru a-i putea odihni şi menaja pe cei care au dus greul celor zece etape desfăşurate până acum”, după cum ne-a declarat Mihai Stere, „secundul” lui Ţălnar.