Editia 8174 - 02 mai 23:01

HANDBAL FEMININ - LIGA NAŢIONALĂ

Surprinzătoarea formaţie romaşcană

Publicat la 17 sepembrie 2013

Runda a doua a pimei ligi la handbal feminin a fost una incompletă pentru că formaţia băimăreană a fost exceptată pentru a susţine meciurile de calificare în grupele Champions League, meciuri pe care le-a absolvit cu brio. Surpriza rundei o putem considera victoria echipei din Roman în faţa formaţiei brăilene. Cu toate că echipa dunăreană a început mai bine, a condus cu 3-0, romaşcanele şi-au revenit au ridicat strocul, au preluat conducerea, 9-8 (24) şi au profitat de greşelile brăilencelor obţinând o victorie fără dubii. Cu siguranţă, echipa dunăreană sub conducerea lui Florin Pera va avea un cuvânt de spus în acest campionat. Un alt meci cu un rezultat surprinzător este victoria „universitarelor” clujence la Zalău, acolo unde echipa selecţionerului Gheorghe Tadici pierde foarte greu. Unii se îndoiau de echipa clujeană, care a pierdut o serie de jucătoare titulare înainte de începerea sezonului, dar noul antrenor Horaţiu Paşca a format un team care- şi va spune cuvântul şi în această ediţie. Braşovencele de la Corona au învins la scor formaţia craioveană, după două reprize diametral opuse. Prima, cu foarte multe greşeli neforţate şi un ultim sfert de oră debordant. Cu cele două victorii din tot atâtea dispute, Corona a preluat conducerea în clasament, dar greul de acum începe pentru că după meciul de sâmbăta viitoare de la Cluj urmează disputa cu brăilencele, iar în runda a 8-a meciul cu Baia Mare, considerată drept favorită la titlu. Nou promovata din Deva a realizat scorul etapei cu acel 36-21 în compania formaţiei ploieştene, care a rămas fără antrenoarea Simona Gogârlă, cea care a salvat echipa în campionatul precedent de la retrogradare.

Rezultatele complete ale rundei a II-a:
HC Zalău - U Jolidon Cluj 22-24 (10-14)
Corona Braşov - SCM Craiova 38-28 (17-15)
HCM Roman - Dunărea Brăila 20-16 (10-9)
CSM Bucureşti - U Neptun C-ţa 30-19 (14-10)
Cetate Devatrans - CSM Ploieşti 36-21 (18-14)
Meciul dintre HCM Baia Mare şi U Neptun Constanţa se va disputa mâine.

12.Constanţa   2  0  0  2   44-61  0

Etapa următoare, 21 septembrie: SCM Craiova - Cetate Devatrans, U Jolidon Cluj - Corona Braşov (Turda - Digi 2- 15:30), U Neptun Constanţa - HCM Roman, HCM Rm. Vâlcea-CSM Bucureşti, CSM Ploieşti - HCM Baia Mare.