„Tricolorele”, a doua victorie la mondiale, dar în faţa unor adversare facile

Publicat la 09 decembrie 2015

România - Kazakhstan 36-20 (18-12)
Sala Sporturilor din Frederikshavn, spectatori: 500
România: Paula Ungureanu (Ionica Munteanu) - Adriana Nechita 6, Oana Manea 6, Eliza Buceschi 5, Valentina Ardean-Elisei 5, Laura Chiper 3, Ana Maria Tănăsie 3, Crina Pintea 2, Aurelia Brădeanu 2, Melinda Geiger 2, Cristina Neagu 1, Patricia Vizitiu 1, Gabriela Perianu, Luciana Marin, Gabriela Szucs. Antrenor: Tomas Ryde.

În al doilea meci de la mondialele din Danemarca, tricolorele s-au confruntat cu o altă formaţie modestă, care a bifat doar a patra prezenţă la un turneu final, cu clasări inferioare, Kazakhstanul.
Antrenorul Tomas Ryde a împărţit lotul în două echipe, câte una pentru fiecare repriză, un experiment inedit pentru naţionala tricoloră. Româncele au început meciul cu frâna trasă, o evoluţie modestă care a permis formaţiei asiatice să stea aproape şi chiar să conducă în min. 12 cu 7-4. „Cravaşate” de pe margine, tricolorele şi-au revenit spre finalul primei reprize şi în special în a doua, apărarea, punctul nevralgic în prima parte, a revenit la parametrii cunoscuţi şi diferenţa în favoarea fetelor noastre a fost netă, 16 goluri! „Încălzirea” la al 22-lea mondial s-a făcut cu cele mai modeste echipe ale grupei. De acum vine greul pentru că urmează cele trei formaţii de top ale grupei pentru ocuparea unui loc cât mai bun pentru un randament superior în faza optimilor de finală, care va selecta echipele care vor evolua la turneele preolimpice pentru Rio 2016, primul fiind meciul cu Spania.
În celelalte două meciuri ale rundei a doua din grupa D s-au înregistratat rezultatele: Rusia - Spania 28-26 şi Puerto Rico - Norvegia 13-39.

Luptă încinsă în grupa C
Grupa C, care va desemna formaţiile care se vor confrunta cu echipele din grupa D, cea a României, a avut meciuri deosebit de animate. Franţa, care în prima rundă învinsese net Germania, a terminat egal cu formaţia coreeană, Brazilia, campioana mondială a depăşit modesta formaţie din Congo.
Rezultatele rundei a doua: Congo - Brazilia 11-26, Coreea de Sud - Franţa 22-22, Germania - Argentina 33-13.

1. Brazilia       2    1    1    0    50-35    3
2. Franţa         2    1    1    0    52-42    3
3. Germania    2    1    0    1    53-43    2
4. Coreea        2    0    2    0    46-46    2
5. Argentina    2    1    0    1    36-48    2
6. Congo         2    0    0    2    26-49    0