BASCHET FEMININ

„Tricolorele”, învinse de Turcia

Publicat la 22 februarie 2016

Gabi Irimia, baschetbalista Olimpiei CSU Braşov, s-a aflat pe teren şi a reuşit două puncte

Naţionala feminină de baschet a României a fost învinsă de Turcia cu scorul de 56-45 (19-12, 10-16, 15-12, 12-5), sâmbătă seara, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, într-un meci din Grupa H a preliminariilor Campionatului European de baschet feminin - Eurobasket 2017. Tricolorele au pierdut un meci în care au fost conduse de la un capăt la altul. România s-a menţinut aproape de Turcia până în ultimul sfert, oaspetele desprinzându-se decisiv în minutul 33, la scorul de 40-44. Echipa noastră, antrenată de Miroslav Popov nu a reuşit să înscrie niciun punct timp de şapte minute, de la 40-44 (30) la 40-51 (37). Turcia a învins cu 56-45, reuşind a treia sa victorie în tot atâtea meciuri în grupă. Pentru echipa noastră au jucat Claudia Pop 6 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive, Sonia Ursu 2 rec, Annemarie Părău 6 p, 5 rec, 1 pd, Gabriela Irimia 2 p, 7 rec, 2 pd, Florina Păşcălău 7 p, 6 rec, Adina Stoiedin 5 p, 1 rec, 2 pd, Ancuţa Stoenescu 7 p, 1 rec, Gabriela Mărginean 12 p, 7 rec, 2 pd. În clasament, pe primul loc se află Turcia, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de România, 5 p (3 j), Israel, 2 p (2 j), Bosnia, 2 p (2 j). La turneul final se califică 15 echipe, câştigătoarele celor nouă grupe, precum şi cele mai bune şase echipe de pe locul al doilea. Cehia, gazda turneului final, este calificată direct. Următorul meci al tricolorelor va avea loc pe 24 februarie, la Tuzla, cu Bosnia.