„Tricolorele”, la al doilea meci victorios, dar după două jocuri uşoare

România  -  Australia  32-13 (16-7)
Novi Sad, spectatori, 1000.
România: Denisa Dedu (Paula Ungureanu, Talida Tolnai)- Georgiana Ciuculete 7, Aneta Pârvuţ 6, Eliza Buceschi 5, Gabriela Perianu 4, Ada Nechita 3, Nicoleta Dincă 2, Crina Pintea 2, Luciana Marin 2,

Adriana Ţăcălie 1, Cristina Neagu, Aurelia Brădeanu, Valentina  Ardean Elisei, Oana Manea. Antrenor, Gheorghe Tadici.
În al doilea al „mondialulului” din Serbia, handbalistele „tricolore” au avut un adversar modest, care a ajuns printre cele mai bune din lume datorită  acţiunii Federaţiei Internaţionale de a globaliza sportul cu mingea de la semicerc. În timp ce  foarte modesta formaţie australiană a ajuns la „mondiale” şi care la fiecare ediţie, termină competiţia pe ultimul loc sau în cel mai fericit caz pe penultimul, alte echipe valoroase precum multipla campioană Rusia sau Croaţia au rămas acasă pentru că nu au trecut de play-off. Meciul cu australiencele i-a permis selecţionerului Gheorghe Tadici să lase pe bancă  jucătoare cu experienţă, Paula Ungureanu, Mika Brădeanu, Cristina Neagu, Valentina Elisei sau Oana Manea, folosite mai puţin dând gir mai tinerelor Denisa Dedu, Eliza Buceschi, Gabriela Perianu sau Adriana Ţăcălie. Partida a fost la discreţia româncelor. În minutul 9 aveau deja 5-0 pe tabelă. Cu o apărare bine coordonată, cu un atac debordant, „tricolorele” şi-au trecut în cont  nu numai victoria clară, dar au făcut şi spectacol. Înaintea meciului, slecţionerul ceruse echipei să nu primească mai mult de 12-13 goluri, ceea ce s-a realizat, iar pe atac au marcat  peste 30, iar la final diferenţa a fost de 19 goluri, suficient pentru a trece pe primul loc în grupă după două runde. Pentru românce de acum începe greul. Urmează meciurile cu Germania (disputat aseară după închiderea ediţiei) şi Ungaria pentru a se încheia cu revenita în elită după 10 ani a formaţiei Cehiei. În celelalte meciuri ale zilei favoritele au obţinut victorii numai că formaţia Ungariei s-a chinuit evident cu formaţia Tunisiei. După un 15-15 la pauză, cu 10 minute înainte de final africancele aveau un gol avans(21-20) reuşind o victorie deosebit de muncită pentru că tunisiencele au fost foarte aproape de un egal. Nemţoaicele s-au impus în faţa Cehiei, meci în care ultimele au beneficiat de 11 aruncări de la 7 metri care poate demonstra faptul că Germania evoluează deosebit de dur.

Tunisia - Ungaria 24-26 (15-15), Cehia - Germania 32-37 (13-17).

Campioanele africane pe primul loc după 2 runde

În grupa C formaţia Angoolei, cu care tricolorele s-au pregătit înainte de turneul final se comportă bine şi are toate şansele de a trece în faza următoare a competiţiei. Este grupa în care multipla campioană Norvegia nu forţează nota, a avut un adversar facil în Argentina pe când Spania a obţinut o victorie muncită în compania Poloniei.

6. Paraguay    2    0    0    2    18-77    0

Paraguay - Angola 12-37 (7-18), Spania - Polonia 26-20 (11-11), Argentina - Norvegia 18-37(9-15).