Tricolorele s-au calificat, dar le-a trecut glonţul pe la ureche

Publicat la 15 iunie 2015

România  -  Serbia  24 - 28 (12-11)
Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj, 7200 spectatori.
România: Denisa Dedu (Ionica Munteanu) - Cristina Neagu 7 goluri, Eliza Buceschi 4, Melinda Geiger 3, Ada Nechita 2, Aurelia Brădeanu 2, Valentina Elisei 2, Oana Manea 2, Florina Chintoan 1, Patricia Vizitiu 1, Laura Chiper, Gabriela Mihalschi. Antrenor: Tomas Ride.
Serbia: Javena Risovici (Ane Kakarevic) - Sonya Rajovici 6, Jouane Stoiljkovic 6, Jelena Zivkovici 6, Jelena Popovici 3, Katerina Krpez 2, Dijane Radojevici 2, Sonya Radosevici 1, Biljane Filipovici 1, Kristina Liscevici 1, Andela Janusevici. Antrenor: Saşa Boskovici.
Arbitri: Leif Paulsen - Heinrik Mortensen (Danemarca)

Naţionala feminină de handbal a României s-a calificat la turneul final al campionatului mondial din decembrie, ce se va disputa în Danemarca. După victoria din prima manşă  din deplasarea de la Karljevo, cu 32-26 tricolorele, prea încrezătoare în calificare, au evoluat de data aceasta  departe de felul în care au evoluat în prima partidă, fiind foarte aproape de o eliminare surprinzătoare. După o primă repriză echilibrată, în care scorul a alternat de o parte şi de alta  a competitoarelor, 4-3 (min. 8), 5-7 (15),10-10 (24), la pauză se intră la cabine  cu un gol în plus pentru românce (12-11). La reluare, elevele lui Tomas Ryde încep greu meciul permiţând oaspetelor să treacă la conducere şi numai după trei minute  acestea aveau 3 goluri avans (12-15). De aici încolo, sârboaicele au condus permanent  şi în min. 50 aveau deja 5 goluri avans (19-24), fiind foarte aproape de a egala situaţia la general. De aici apare evoluţia superioară a Cristinei Neagu care a venit cu torpile salvatoare în minutele 53,55,56, ce au stopat formaţia oaspete să se detaşeze. Pe final, oaspetele au obţinut victoria cu 28-24, dar  per ansamblul celor două partide victoria a revenit tricolorelor  cu 56-54 şi calificarea pentru a 22-a oară la un turneu final al unui campionat mondial. Lipsa de concentrare în atac, o apărare vraişte a gazdelor a permis vicecampioanei mondiale, Serbia, să obţină o victorie surprinzătoare deşi din formaţie au lipsit patru titulare de certă valoare. Principală este calificarea la mondialele din Danemarca unde se vor stabili şi echipele care vor evolua la Jocurile Olimpice de la Rio, fapt pentru care greşelile din acest meci vor trebui analizate  cu mult discernământ pentru a nu se mai repeta şi în Danemarca.