Editia 8166 - 19 apr 07:41

CICLISM

Turul Sibiului s-a dovedit pe lângă performanţe, un succes organizatoric

Publicat la 22 iulie 2014

Ediţia a IV-a a Turului ciclist al Sibiului s-a încheiat cu un succes organizatoric deosebit de apreciat de cei prezenţi în competiţie.
La întrecere au fost prezenţi o serie de rutieri deosebit de valoroşi, rodaţi în marile întreceri internaţionale.
Din punct de vedere al evoluţiei rutierilor români acest tur a scos în evidenţă marele decalaj între ce avem în ţară şi valoarea ciclismului internaţional. Datorită disensiunilor din sânul federaţiei, în competiţie au fost înscrise 2 reprezentative, A şi B, ambele încheind turul pe ultimele două locuri.
Prima echipă a terminat turul cu un singur concurent, ceilalţi abandonând pe parcurs. Butuza şi Terebessi, nepregătiţi pentru o asemenea competiţie, au abandonat din prima etapă.
 În cea de-a doua au abandonat Petrache şi Zdrăilă  pentru ca în ultima etapă să cedeze şi Stanciu, care a acuzat dureri la genunchi.
De la această ediţie a lipsit singurul ciclist reprezentativ din ţara noastră, zărneşteanul Eduard Grosu, care s-a aflat cu echipa italiană Vini Fantini pe care o reprezintă, în China, unde a avut o evoluţie deosebită, câştigând una dintre etape.

Croatul Rogino Rodeslav învingătorul ediţiei a IV-a
Ultima zi a turului sibian a programat două semietape, a III-a etapă A a fost un contracronometru pe echipe de 17 km dintre Sibiu şi Jina etapă câştigată de Polsat în 19”40,46, medie orară de 51,84 km,/oră, urmată de Adria Mobil şi Team Branderburg.
Cele două echipe româneşti au terminat „frăţeste”, pe ultimele două locuri. Etapa III B s-a desfăşurat pe  traseul deosebit de greu Sibiu- Jina şi retur pe o distanţă de 158 km, un traseu deosebit de greu cu patru urcuşuri , la finiş ajungând un puton de 36 concurenţi, cursa încheiată cu un trio italian, Marco Zaneti o speranţă a ciclismului, Christian Delle Stella şi Antonio Parrivello cu timpul de 4h01,58. În această ultimă etapă Andrei Nechita  a terminat pe locul 8, iar Oleg Bedros a încheiat pe locul 16. În clasamentul general, primul loc a fost ocupat de croatul Rogino Rodoslav cu 12h58,26, urmat de câştigătorul ediţiei precedente,  italianul Davide Ribellini, la 1,01 şi de slovenul Roglijoc Promoz la 2,09. Primul român a terminat turul  pe locul 16 la 5”36.
Antrenorul primei echipe a României, Viorel Grosu, la terminarea turului a declarat: „Această a IV-a ediţie a turului ciclist al Sibiului a fost o competiţie  deosebit de dură. Faptul că s-a escaladat Transfăgărăşanul, că a ajuns în Păltiniş iar  ultima etapă a avut patru căţărări, spune totul. Au evoluat o serie de ciclişti cu performanţe în marile tururi ale Europei, Emiliano de la Sella Schumacher, Rebelline vine să confirme că nu degeaba i s-a spus că este cea mai mare competiţie ciclistă de şosea din sud-estul Europei. Ni s-a demonstrat încă odată că la noi în ţară ciclismul nu este printre sporturile care să merite atenţie, iar disensiunile din sânul federaţiei vine să amplifice şi mai mult acest declin care se accentuează”. Pentru cicliştii autohtoni urmează „Turul ciclist al ţinutului Secuiesc”, care se va derula peste două săptămâni.