Un meci „nebun” şi în sfârşit, o victorie convingătoare a braşovenilor

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 16 decembrie 2014

Corona Braşov Wolves – Miskolci Jegesmedvek 5-3 (1-0, 2-1, 2-2)

Pe Patinoarul Olimpic Braşov s-a disputat unul dintre cele mai spectaculoase, dinamice şi imprevizibile meciuri din actuala ediţie a Ligii MOL.
Corona şi Miskolci au jucat un meci cu multe goluri, dar şi cu multe penalizări, încheiat cu victoria echipei din Braşov, cu 5-3. Prima repriză a fost una perfectă pentru Corona, care a dominat clar şi a înscris spre finalul ei: 1-0 (min. 10:08) autor Martin Saluga. Repriza a doua a fost spectaculoasă şi a marcat detaşarea echipei braşovene pe tabela de marcaj. Oaspeţii au înscris primii, însă Corona a replicat şi a dus scorul la 3-1, prin reuşitele lui Csanad Virag (min. 32:03), în dubla superioritate numerică şi Jaroslav Obsut (min. 39:24). În repriza a treia s-au înscris şi mai multe goluri, unele de mare spectacol. „Lupii”
s-au detaşat pe tabela la 4-1 (min. 42:45), dar oaspeţii au revenit reducând handicapul: 4-2 (min. 49:36). Echipa braşoveană a găsit însă combinaţia perfectă în min. 50:24 când Levente Zsok a sărbătorit revenirea după accidentare cu un gol spectaculos: 5-2. Ultimul gol a aparţinut echipei maghiare, care a avut superioritate numerică: 5-3 min. 51:36.
Această partidă a avut şi o latură negativă, pentru că unul din oamenii de bază Ievgeniy Pisarenko a fost accidentat la umăr de un adversar şi după meci a plecat la spital pentru investigaţiile necesare. Liga MOL ia o pauză pentru Corona Wolves Braşov, pentru că săptămâna viitoare, între 17 şi 21 decembrie, la Braşov se va desfăşura Cupa României, ediţia 2014-2015.

Oaspeţii recunosc superioritatea Coronei
„A fost un meci nebun, cu o mulţime de penalităţi. Am jucat prost. Corona a avut multe situaţii de superioriate numerică şi a fost foarte eficientă în faţa porţii. Acum tot ce putem face este să căutăm scuze, dar nu ne dorim să facem asta pentru că pur şi simplu am jucat prost. Nu trebuia să se întâmple acest lucru şi nu se va mai repeta. Cealaltă echipă a meritat să câştige. Obiectivul meu este să scot tot ce pot din această echipă şi, dacă vom juca pe viitor cât putem de bine şi cu disciplină, vom vedea unde vom ajunge. Cred că echipa noastră este suficient de bună pentru a termina sezonul regulat pe unul dintre primele două locuri, dar asta nu este obiectivul imediat. Dacă ne vom strădui şi vom juca un hochei organizat eu voi fi pe deplin mulţumit”, a declarat antrenorul oaspeţilor de la Miskolci Jegesmedvek, Majoross Gergely.

Andersson e fericit pentru victorie
„Sunt bucuros pentru cele trei puncte câştigate şi pentru faptul că echipa şi-a revenit după meciul mai puţin reuşit de ieri. Astăzi am încercat să schimbăm câte ceva la liniile de joc şi să aducem mai mult echilibru în modul de a aborda partida. Zsok Levente a revenit după accidentare şi a avut o contribuţie esenţială la obţinerea victoriei. În meciul de azi am fost eficienţi în superiorităţile numerice iar băieţii au avut cea mai bună atitudine în joc. Astăzi am învins un adversar care în opinia mea are tot ce îi trebuie pentru a fi o bună echipă de Liga MOL: tehnicitate, rezistenţă fizică şi viteză. Să câştigi în faţa lor este într-adevăr o victorie”, a declarat şi Jerry Andersson, antrenorul Coronei.