HANDBAL FEMININ INTERNAŢIONAL

Un succes şi o înfrângere la turneul naţionalei noastre, găzduit de Franţa

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 03 decembrie 2013

Ultimul turneu de pregătire al primei noastre reprezentative de handbal feminin, ce a avut loc în Franţa, s-a soldat cu verificarea potenţialului  echipei care la sfârşitul acestei săptămâni va începe asaltul  în noua ediţie a mondialelor care vor avea loc în Serbia. În prima partidă, în  compania Japoniei au obţinut o victorie clară după care în finala turneului cu echipa Franţei, a treia favorită la cucerirea titlului suprem, au avut o evolutie modestă şi au pierdut fără drept de apel.

România  -  Japonia 23-18 (10-8)
România:
Paula Ungureanu (Denisa Dedu, Mirela Paşca)- Luciana Marin 5, Valentina Elisei 5, Gabriela Perianu 3, Ada Nechita 2, Gabriela Ciuciulete 2, Laura Chiper 2, Nicoleta Dincă 1, Cristina Neagu 1, Aurelia Brădeanu 1, Oana Manea 1, Aneta Pârvuţ, Crina Pintea, Adriana Ţăcălie, Cristina Zamfir. Antrenor, Gheorghe Tadici.
După un început greoi al tricolorelor, conduse cu 0-3 (6),  fetele lui Tadici au revenit, au marcat de 6 ori şi au dominat clar partida pentru ca la pauză diferenţa să fie  de două goluri. Pe final de la 23-16, tricolorele au slăbit ritmul şi au câştigat cu 23-18. În cel de al doilea meci al turneului, Franţa a dispus de Tunisia, 23-18.

O înfrângere mai clară decât o arată scorul
Franţa  -  România   27 - 22 (15-7)

România: Paula Ungureanu (Denisa Dedu) - Luciana Marin 6, Ada Nechita 5, Aurelia Brădeanu 4, Valentina Ardean-Elisei 3, Oana Manea 2, Gabriela Perianu 1, Crina Pintea 1, Cristina Neagu, Gabriela Ciuculete, Laura Chiper, Nicoleta Dincă, Aneta Pârvuţ, Crina Pintea , Adriana Ţăcălie.
Franţa: Amandine Leynaud-Dembele 5, Lacrabere 5, Boudouin 4, Signate 3, Zoodi 2, Kanto 2, Niombela 2, Goiaroni 1, Cisse 1, Pineau 1, Tounkara 1. Antrenor, Alain Portes.
Formaţia franceză, considerată printre favoritele turneului final, a obţinut o victorie mai clară decât o arată scorul. Româncele au început greoi partida şi în primele 10 minute erau deja conduse cu 7-2. La pauză, gazdele au intrat la cabine  cu un avantaj de 8 goluri, 15-7. Dacă ne obişnuisem ca Paula Ungureanu să închidă poarta, în acest joc, în cele 16 minute cât a evoluat nu a apărat nimic. Diametral opus s-a comportat tânăra braşoveancă Denisa Dedu, care şi-a câştigat dreptul de a evolua la turneul final.

S-a stabilit lotul României pentru campionatul mondial
Selecţionerul Gheorghe Tadici s-a orientat spre lotul cu care va aborda turneul final. Din acest lot, 10 jucătoare sunt nou selectate la un turneu final. Cele mai multe jucătoare le dă formaţia de sub Tâmpa, 5 urmată de Baia Mare 3, Craiova şi Zalău cu câte 2, Deva, Dunărea cu câte una pentru ca din exterior au fost selecţionate de la Buducnost Podgorica , Cristina Neagu şi de la Krim Ljiublijana, Oana Manea.
În ultimul moment, selectionerul a solicitat prezenţa în lot a Elizei Buceschi de la Baia Mare şi Cameliei Balint-Hotea de la Corona. În acest fel, o treime din lot fac parte din echipa braşoveană. Mâine, naţionala va susţine la Timişoara ultimul meci amical în compania Angolei, după care se va deplasa în Serbia, iar sâmbătă va susţine primul meci al turneului final, cu Tunisia.