Editia 8170 - 25 apr 20:57

FOTBAL - CUPA ROMÂNIEI

Unirea a pierdut la scor în „şaisprezecimile” Cupei

Publicat la 25 sepembrie 2015

Petrolul a administrat băieţilor lui Bona o înfrângere severă, 6-0, evoluţia unor jucători nemulţumindu-l total pe tehnician

Unirea Tărlungeni - Petrolul 0-6 (0-2)
Au marcat: Benga (30), Tamuz (38, 90), D. Varga (47), Milinceanu (78), Lemnaru (84).
Tărlungeni: Muţiu - Vlăsceanu, Burlacu, I. Şerban, S. Marin - Dîlbea, Minciună - Chirciu, Pastor (Monea 54), Petra (R. Vasile 68) - L. Nicolae (C. Coman 15). Antrenor: Daniel Bona.
Petrolul: Cobrea - Peteleu, Benga, Genev, Faugh-Porret (Beţa 61) - Ropotan (L. Marinescu 55), Bucşa - Lemnaru, Zoubir (Milinceanu 76), D. Varga - Tamuz. Antrenor: Eusebiu Tudor.

Petrolul a obţinut cea mai clară victorie din „şaisprezecimile” Cupei României, trecând fără să apese acceleraţia de Unirea Tărlungeni. Cu un prim „11” aproape de cel de bază, elevii lui Daniel Bona au început curajos, nu au refuzat jocul, iar în primul sfert de oră i-au forţat pe „lupi” să primească trei cartonaşe galbene. Cam aceasta e însă singura realizare a „uniriştilor”, căci după minutul 15 aceştia nu au mai contat deloc. Oaspeţii nu au făcut risipă de energie, au oferit însă o mulţime de faze atractive şi au marcat şase goluri, cât pentru un set de tenis. Primul care a marcat a fost chiar braşoveanul Benga, căpitan al „galben-albaştrilor” în meciul de miercuri seară, cu o lovitură de cap venită în urma unui corner executat de Varga. Acesta din urmă l-a servit ideal şi pe Tamuz, care l-a  „executat” din careu pe portarul Muţiu. Tot „eterna speranţă” – fostul mijlocaş al Sportului Studenţesc s-a aflat în prim plan şi imediat după pauză, când a profitat de o deviere nefericită a fundaşilor Unirii, după un şut al lui Zubir şi a trimis fără emoţii sub bară pentru 0-3. Rezerva Milinceanu, Lemnaru şi din nou Tamuz au făcut ca socrul să devină în final unul cu adevărat sever şi să tragă încă un semnal de alarmă în tabăra Tărlungeniului, care nici în campionat nu a avut până acum un parcurs prea bun. „Din păcate, continuăm linia evoluţiilor penibile. Unii jucători au venit în plimbare la echipă, nu îmi explic cum nu pot alerga. Nu avem probleme financiare, salariile sunt la zi. N-am pierdut în viaţa mea cu 0-6. Am vorbit deja şi cu ei şi chiar dacă va trebui să săpăm tranşee, meciul cu Satu Mare trebuie câştigat. E posibil să renunţăm la unii jucători, să aducem alţi 2-3 şi să mizăm pe mai mulţi tineri”, a declarat antrenorul Unirii, Dan Bona.