Editia 8168 - 23 apr 13:38

Unirea încheie sezonul regulat cu o victorie

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 30 martie 2015

Băieţii lui Dan Bona s-au impus la limită, prin golul lui Sorin Marin, în duelul cu Olimpia Satu Mare

Unirea Tărlungeni – Olimpia Satu Mare 1-0 (1-0)
A marcat: Sorin Marin (42).
Unirea Tărlungeni: Niczuly - Vlăsceanu, Forika, Istrofor, Iaru - Dâlbea - Al. Neculai, Brujan (86 Marcăş), N. Cristea, Sorin Marin (78 Pricop) - I. Chirciu (65 G. Frâncu). Antrenor: Daniel Bona.
Olimpia Satu Mare: Anca-Trip - D. Muntean, M. Muresan, Heil, Iuhas – Villand (68 Cadar), Onicaş - R. Rus, , Sălăgeanu , Selagea (59 Bujor) – Mărkuş (68 Faur). Antrenor: Tiberiu Csik.

Unirea Tărlungeni a terminat sezonul regulat al ligii a II-a fără înfrângere pe teren propriu, după ce a învins sâmbătă, la limită (1-0), pe Olimpia Satu Mare. Singura miză a meciului părea să fie locul pe care „uniriştii” îl ocupă înaintea play-off-ului, pentru oaspeţi, indiferent de rezultat, fiind „bătută în cuie” poziţia a şasea. Totuşi, cele două garnituri au gândit în perspectivă şi deşi existau premisele unui meci de vacanţă, s-au luptat pentru punctele pe care le puteau adăuga la „zestrea” cu care vor aborda ultima parte a sezonului. Sătmărenii au început în jumătatea gazdelor, cu fostul campion al României, Sălăgeanu, ca principal protagonist. Din piciorul acestuia au plecat două lovituri libere, prima puţin peste transversală, iar la cea de-a doua fundaşul Heil neajungând la timp, aflat singur cu portarul, în careul mic. De cealaltă parte, Tărlungeniul a replicat prin acelaşi Dâlbea, devenit principalul pericol în ofensivă după plecarea „gurilor de tun” Elek şi Nicolae. Căpitanul a încercat de la distanţă poarta „galben-albaştrilor”, în minutul 24 fiind destul de aproape de a deschide scorul, portarul Anca-Trip reuşind să respingă cu dificultate în corner. Când toată lumea se pregătea să intre mulţumită la pauză cu un rezultat nul, cuplul Vlăsceanu-Brujan insistă pentru o minge ce părea pierdută, iar fundaşul lateral scapă singur în marginea careului, de unde îl serveşte ideal pe Sorin Marin. Acesta pune simplu latul ţi face 1-0. Cum era de aşteptat, Dan Bona a cedat iniţiativa după pauză, renunţând la orice fel de intenţii ofensive. Singurul atacant, Chirciu, este înlocuit de fundaşul Frâncu (65), iar „în faţă” este trimis „veteranul” Burjan. Elevii lui Tiberiu Csik au încercat sporadic să se apropie de poarta lui Niczuly, însă au reuşit cu adevărat acest lucru doar în două rânduri, prin Romariu Rus, care a irosit o şansă uriaşă în minutul 71, trimiţând alături după o centrare a lui Sălăgeanu, iar după doar patru minute fiind blocat excelent de tânărul goalkeeper al Unirii. Brujan a fost foarte aproape de desprindere (76) la singura mare ocazie a gazdelor din partea a doua, trimiţând alături, cu capul, o centrare plouată. Victorie la limită a Tărlungeniului, care se pregăteşte de playoff, deşi situaţia financiară mai mult decât precară din această primăvară, binecunoscută de toată lumea, nu dădea prea multe speranţe în acest sens.