Unirea joacă tot mai bine, a obţinut a doua victorie în deplasare!

Farul Constanţa  - Unirea Tărlungeni  1-2 (0-0)
Stadion „Farul” (Constanţa).
Au marcat: Apostol (66) / Robert Elek (59-pen.), Sorin Marin (75).
Farul: Neagu - Bojan, Ghinea, Apostol, Igiroşeanu- Ivanovici (61 Niţescu,82 Stan), Florea II (75 Ciobanu), Scărlătescu, Silvăşan- Barna, Bumbac. Antrenor, Ştefan Nanu.
Unirea: Stamatin - Vlăsceanu, R. Barbu, Tatarciuc, Frâncu- Antoche, Brujan- Sorin Marin (88 Iaru), Marcăş (64 Postolache), Antal (72 Neculai) - Elek. Antrenor, Laszlo Balint.

Debutantă în liga secundă, Unirea a obţinut a doua victorie din play-out şi a doua în deplasare, de data aceasta pe litoral, în compania unei echipe de tradiţie a fotbalului românesc, Farul. Este o victorie „grea”, care demonstrează încă odată că valoarea echipei nu este în grupa play-out, ci mai sus.
O primă repriză mai puţin fastă pentru „unirişti”, în care gazdele au avut o singură fază mai periculoasă, cea din final, când Florea a ţintit bara. La reluare, oaspeţii intră mai decişi pe teren, au mai mult timp iniţiativa şi la o fază bine lucrată, Brujan pătrunde în careu, iar mingea şutată de acesta este oprită cu mâna de pe linia porţii de Bojan. Penalty- ul acordat este transformat de Robert Elek, iar Bojan vede cartonaşul roşu. După gol, elevii lui Balint îşi permit o relaxare prematură ce le-a făcut pe gazde să egaleze (66) prin Apostol care înscrie după o pasă venită de la Niţescu. Cu un sfert de oră înainte de final, Sorin Marin  înscrie din careu golul victorios pentru 1-2.
Pe final de meci marinarii pun presiune pe oaspeţi, solicită în disperare de cauză două penaltiuri iluzorii şi elevii lui Gyussi Balint pleacă cu toate punctele de pe litoral, rezultat care-i aduc pe locul secund după  formaţia buzoiană.
Antrenorul Laszlo Balint  consideră victoria deosebit de mare: „Victoria de la Constanţa este foarte mare dar nu va trebui să ne culcăm pe lauri. Mai avem de parcurs paşi serioşi  dacă ţinem seama că în luna mai avem de disputat 7 meciuri, fiecare cu importanţa lui. Vom lua fiecare meci, pas cu pas pentru a nu avea surprize”.